Gazoport / Portal Stoczniowy

21 czerwca br. wojewoda zachodniopomorski wydał spółce Polskie LNG zgodę na realizację kolejnej inwestycji w Świnoujściu. Chodzi o rozbudowę mocy regazyfikacyjnych terminalu LNG.

Oznacza to, że program rozbudowy największego terminalu skroplonego gazu na Bałtyku wszedł w fazę budowlaną, w komunikacie podała spółka Gaz-System, do której należy firma Polskie LNG, właściciel gazoportu w Świnoujściu.

Spółka Gaz-System podała też, że po uzyskaniu decyzji wojewody będzie możliwe podjęcie dalszych kroków w stronę zwiększenia przepustowości terminalu LNG w Świnoujściu. Obecnie przepustowość ta wynosi 5 mld m sześć rocznie, a po realizacji inwestycji wzrośnie do 7,5 mld sześć. Spółka Gaz-System zaznaczyła w komunikacie, że „przy dzisiejszej wielkości rynku oznacza możliwość pokrycia około połowy zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju”.

Zobacz też: Nowe hiszpańskie fregaty F-110 otrzymają system AEGIS.

Kompleksowy program rozbudowy terminalu LNG im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu składa się, oprócz zwiększenia zdolności regazyfikacyjnych, którego dotyczy wydana decyzja wojewody, także z budowy drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika LNG oraz z budowy instalacji przeładunkowej LNG na cysterny kolejowe i kontenery ISO.

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowa gazociągu Baltic Pipe to kluczowe elementy koncepcji budowy Bramy Północnej, którą zakłada strategia inwestycyjna grupy kapitałowej Gaz-System.

Podpis: tz

Przemysł stoczniowy – więcej inwestycji z branży znajdziesz tutaj.