Turk Stream / Portal Stoczniowy

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował, że do tej pory zbudowano 95 proc. składającego się z dwóch nitek morskiego odcinka gazociągu Turk Stream, który wiedzie z Rosji do Turcji przez Morze Czarne.

W sumie zbudowano już 1 775 kilometrów morskiej części gazociągu Turk Stream. Gazprom poinformował również, że zakończono budowę wyjścia gazociągu na ląd w pobliżu tureckiego miasta Anapa. Koncern podał też, że przy miejscowości Kiyikoy powstanie terminal odbiorczy.

Jednocześnie Gazprom zadeklarował, że obie nitki gazociągu Turk Stream zostaną włączone do eksploatacji przed końcem przyszłego roku. Jak pisaliśmy na Portalu Stoczniowym, dwa tygodnie temu rosyjski minister energetyki Aleksander Novak powiedział, że transport gazu ziemnego dwoma nitkami gazociągu Turk Stream rozpocznie się 1 stycznia 2020 roku. Ich przepustowość będzie wynosiła 31,5 mld m sześc. gazu rocznie, z czego połowa zarezerwowana jest wyłącznie dla Turcji.

Zobacz też: Nowy tankowiec Sovcomflotu pomyślnie zakończył pierwszy rejs do Rotterdamu.

Z kolei na początku października szef Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że budowa morskiej części gazociągu Turk Stream zakończy się w ciągu dwóch miesięcy.

W sumie budowa gazociągu Turk Stream, która rozpoczęła się w ubiegłym roku, będzie kosztowała 6-7 mld euro. Pisaliśmy już na naszym portalu, że odpowiedzialna za układanie rur w ramach morskiego odcinka gazociągu grupa kapitałowa Allseas wykorzystała do tego gigantyczny statek Pioneering Spirit, dzięki czemu osiągnęła rekordowe tempo pracy: w ciągu jednego dnia załoga statku układała nawet 6,3 km rur.

Zobacz też: Rosja: korweta rakietowa typu Karakurt zwodowana w stoczni Pella. 

W tym samym komunikacie Gazprom podał, że budowa gazociągu Nord Stream 2 „przebiega zgodnie z harmonogramem”. Koncern przekazał, że obecnie trwa budowa rurociągów w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii oraz na wodach terytorialnych Niemiec.

Podpis: tz

Energetyka morska – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.