Spółka Nord Stream 2 AG, należąca do rosyjskiego koncernu Gazprom, oświadczyła, że pracuje obecnie nad różnymi scenariuszami ukończenia gazociągu Nord Stream 2 – podała w piątek agencja RIA Nowosti, powołując się na raport Gazpromu.

“Firma projektowa pracuje obecnie nad różnymi scenariuszami ukończenia budowy gazociągu. Prace na lądzie w Niemczech są zakończone” – głosi raport. Dodano w nim, że “na końcowym etapie” są prace na lądzie na rosyjskim odcinku gazociągu.

Rosyjsko-niemiecka magistrala jest gotowa w 94 procentach; jak podawała niedawno spółka Nord Stream 2 AG, ułożono dotąd 2300 km spośród łącznie 2460 km rur tworzących gazociąg. Brakujący odcinek to około 30 km rur na wodach niemieckich i około 120 km – na duńskich.

Prace na dnie Morza Bałtyckiego przy budowie Nord Stream 2 zostały wstrzymane pod koniec 2019 roku z powodu sankcji amerykańskich grożących firmom zaangażowanym w projekt. W efekcie z przedsięwzięcia wycofała się szwajcarska firma Allseas wraz ze swymi dwoma statkami do układania rur na dnie morskim. Rosja zapowiadała sfinalizowanie projektu własnymi siłami.

Ocenia się, że na ukończenie budowy Gazprom potrzebowałby co najmniej trzech, a być może nawet pięciu miesięcy. W październiku spółka Gazprom Export informowała, że podejmowane są “podejmowane są maksymalne wysiłki w celu ukończenia projektu”.

Źródło: PAP