Narastający ponownie kryzys migracyjny na Morzu Egejskim uzasadnia rozpoczęte przez Hellenic Coast Guard postępowanie zakupowe dotyczące nowych patrolowców.

Greckie ministerstwo żeglugi i spraw morskich, będące organem kontrolującym straż wybrzeża, ogłosiło na oficjalnej stronie EU poświęconej przetargom, postępowanie mające doprowadzić do pozyskania nowych jednostek dla tej formacji. Grecy chcą zakupić dwa patrolowce przybrzeżne o długości 30 m. o wartości do 30 mln EUR (bez VAT) z dostawą do dwóch lat po zawarciu umowy, oraz cztery szybkie łodzie patrolowe o długości 16-19,5 m. o wartości do 40,4 mln EUR (bez VAT) z dostawą do 18 miesięcy po zawarciu umowy. Termin składania ofert wyznaczono do 10 czerwca 2020.

Zapowiedziany zakup jest kolejnym w tym roku sposobem wzmocnienia, posiadającej około 60 jednostek pływających, formacji silnie zaangażowanej w działania na Morzu Egejskim. W dniu 29 stycznia br. podpisano bowiem umowę z włoską stocznią Fabio Buzzi Design na dostawy 15 szybkich łodzi patrolowych typu FB 56′ SF. Umowa ta opiewa na sumę  33,8 mln EUR. Zakupione łodzie należą do typoszeregu szeroko stosowanego przez włoską służbę skarbową – Guardia di Finanza. Przy długości kadłuba wynoszącej 16,1 m. są one w stanie osiągać prędkość do 60 węzłów.

Podpis: TW