Gospodarka morska na ŚDM / Portal Stoczniowy

Polska gospodarka morska ma bardzo duży potencjał. Podczas Światowych Dni Morza w Szczecinie mówił o tym minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. – Dlatego będziemy chcieli go wykorzystać i zostać członkiem rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej – przekonywał minister

W czasie konferencji w Szczecinie, związanej z obchodami Światowych Dni Morza, minister Gróbarczyk wskazywał na potencjał polskiej gospodarki morskiej.

– Polska ma ogromny potencjał, związany z gospodarką morską, przede wszystkim z jej rozwojem, z przemysłem stoczniowym, z żeglugą, z rozwojem portów, z całą branżą, związaną również z żeglugą śródlądową – mówił minister. Podkreślał także ogromne znaczenie faktu, iż prestiżowe  Światowe Dni Morza odbywają się w naszym kraju.

Minister Gróbarczyk: na pierwszym miejscu postawiliśmy stocznie.

Polska gospodarka morska może dynamicznie się rozwijać, ponieważ – jak wskazywał minister – w naszym kraju są “bardzo zacne i utytułowane uczelnie morskie”.

– Mamy pełne podstawy ku temu, aby czuć się krajem w stu procentach morskim – przekonywał Gróbarczyk. Zaznaczał także, że obecny rząd chce w pełni rozwijać zasoby oraz potencjał gospodarki morskiej.

Kitack Lim, sekretarz generalny IMO, został podczas spotkania poproszony o to, żeby wspomógł starania Polski w kontekście przystąpienia do rady IMO.

– Chcemy promować nasz kraj, chcemy być morscy i chcemy uczestniczyć we wszystkich pracach, które znajdują się w rękach sekretarza generalnego – mówił Minister Gróbarczyk.

Sekretarz Lim przypomniał, że kilka dekad temu Polska była członkiem rady IMO, a co więcej, miała w rozwoju organizacji duże zasługi.

Belgowie i Holendrzy wspólnie kupują fregaty i niszczyciele min.

– Jestem przekonany, że Polska będzie nadal dynamicznie rozwijać sektor morski, przy wszystkich podjętych staraniach. Wierzę, że również to wydarzenie (Światowe Dni Morza – przyp. red.) zostanie wykorzystane w tym celu – mówił sekretarz generalny IMO. – Przy wszystkich wysiłkach pana ministra i ministerstwa mogę zadeklarować swoje wsparcie, jako sekretarza generalnego, w staraniach o członkostwo w radzie – zapewniał powiedział Kitack Lim.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się w dniach 13-15 czerwca. Tegoroczny event ma funkcjonować pod hasłem „IMO70: Nasze dziedzictwo – Lepsza żegluga dla lepszej przyszłości”. Do Szczecina przyjeżdżają delegacje przedstawicielskie z całego świata.

Tegoroczne Światowe Dni Morza organizuje Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we współpracy z Międzynarodową Organizacją Morską.

Podpis: ad