Holenderska grupa stoczniowa Damen poinformowała, że dostarczyła nowy trawler dla firmy Hakvoort Brothers – UK-46. To pierwsza tego typu nowa jednostka, która będzie służyć do rejsów po Morzu Północnym

Grupa Damen poinformowała, że w ciągu ostatnich 10 miesięcy spółka Damen Maaskant Shipyards Stellendam wyposażyła 41-metrowy kadłub jednostki. Trawler, który właśnie został dostarczony przez Grupę Damen, trafił do holenderskiej firmy Hakvoort Brothers. Jak podkreśla stoczniowa grupa, na jednostce UK-46 zostały zainstalowane dwie dysze Optima, produkowane przez Damen Marine Components (DMC). Dysze tego typu po raz pierwszy zostały zainstalowane na łodzi rybackiej.

Zainstalowane dysze to model Damen Optima L/D 0.4 o średnicy 3,63 metra. Kołnierze wykonane ze stali nierdzewnej otaczają śruby okrętu i zapewniają lepszy ciąg, zarówno podczas ruchu do przodu, jak i w kierunku wstecznym. Oznacza to, że uzyskanie określonej prędkości wymaga użycia mniejszej mocy silnika w przypadku instalacji dysz Damen. Spółka podkreśla, że dysze zwiększają także wydajność przy niskich prędkościach i zapewniają mniejszy opór przy prędkościach wyższych.

Dysza Damen Optima L/D 0.4. Fot.: Damen.

Grupa Damen podkreśla, że nowym rozwiązaniem jest również wyciągarka zainstalowana na okręcie UK-46. „To pierwsza taka wyciągarka zaprojektowana i wyprodukowana przez DMC”, podała stoczniowa grupa. W wyposażeniu statku wzięło udział także trzecie przedsiębiorstwo z Grupy Damen: Damen Anchor & Chains.

– To prawdziwa przyjemność, że mogliśmy ukończyć budowę trawlera i wreszcie zobaczyć go na wodzie, a także współpracować z naszymi siostrzanymi firmami, żeby odnieść sukces – powiedział Eric Moerkerk, zastępca dyrektora Damen Maaskant Shipyards Stellendam. – Kadłub przebywał w Maaskant od ponad dziesięciu lat i od dawna nie mogliśmy się doczekać, kiedy wreszcie znajdzie się on na morzu, gdzie jest jego miejsce. Ponadto po raz pierwszy zbudowaliśmy trawler z dyszami. Wszystko wskazuje na to, że działają one dobrze i zapewniają oczekiwaną efektywność. Kolejne trzy łodzie rybackie, które będziemy budować, również wyposażymy w dysze od DMC – dodał.

Trawlery tego rodzaju, co zwodowana jednostka (Beam Trawler), są wykorzystywane na Morzu Północnym do połowu krewetek oraz płastug. Na Morzu Północnym są one powszechnie używane do połowu krewetek i płastug. To jednostki średniej wielkości i dużej mocy, mogące ciągnąć trały przy prędkości do 8 węzłów. Wyciągarkę można wyposażyć w hamulce, żeby uniknąć wywrócenia się łodzi przy ewentualnym zaczepieniu trału o dno morskie. Moc silników trawlerów jest ograniczona do 1472 kW. Ostatnią taką jednostką rybacką, która wzbogaciła holenderską flotę, była Catharina KW-15, zwodowana w 2016 r.