Fot. Grupa Lotos

Grupa Lotos zorganizuje w Gdańsku szpital tymczasowy na ponad 400 łóżek dla pacjentów walczących z koronawirusem, podała spółka. Prace na terenie hal wystawienniczych AmberExpo mają ruszyć jeszcze w listopadzie.

“Trwają prace projektowe na miejscu budowy szpitala tymczasowego, który powstanie w halach AmberExpo w Gdańsku. Wstępnie zarezerwowano już zbiornik na ciekły tlen. W Grupie Lotos działa zespół, który w uzgodnieniu z wojewodą, miastem, Międzynarodowymi Targami Gdańskimi oraz szpitalem patronackim, którego rolę pełni podmiot leczniczy Samorządu Województwa Pomorskiego Copernicus, ustalają szczegóły inwestycji. Plany zakładają zorganizowanie ponad 400 łóżek dla pacjentów walczących z koronawirusem. Trwa rekrutacja kadry medycznej – potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy i osoby do pomocy” – czytamy w komunikacie.

Projekt budowy szpitala tymczasowego koordynuje specjalnie powołany zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele: Grupy Lotos, Międzynarodowych Targów Gdańskich, szpitala Copernicus, miasta Gdańska i wojewody pomorskiego. Minister zdrowia jako lokalizację wskazał obiekt wystawienniczo-kongresowy AmberExpo, zaznaczono.

Plany zakładają wyposażenie szpitala tymczasowego w ponad 400 łóżek. Przeprowadzono szereg wizji lokalnych i rozpoczęto prace przygotowawczo-projektowe niezbędne do startu robót na miejscu budowy. Prowadzone są negocjacje oraz uzgodnienia z głównymi interesariuszami projektu. Przygotowano też koncepcję architektoniczną szpitala. Wstępnie zarezerwowano zbiornik na ciekły tlen wraz z towarzyszącymi instalacjami. Trwają także rozmowy związane z zabezpieczeniem dostaw medycznych potrzebnych dla funkcjonowania szpitala z Agencji Rezerw Materiałowych. Prac mają ruszyć do końca listopada, wynika również z komunikatu.

“Grupa Lotos od początku pandemii dba o bezpieczeństwo zarówno swoich pracowników, jak i wszystkich klientów oraz kontrahentów. Powierzone nam zadanie budowy szpitala tymczasowego w Gdańsku traktujemy z dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Prace są już bardzo zaawansowane i przebiegają zgodnie z założonym przez nas harmonogramem” – powiedział dyrektor ds. komunikacji spółki Adam Kasprzyk, cytowany w komunikacie.

“Spełniamy warunki określone dla szpitali tymczasowych. Posiadamy odpowiednią infrastrukturę w postaci przestrzennych hal, dogodny dojazd, parkingi i ewentualne miejsce dla lądowiska dla helikopterów, dostęp do kanalizacji, prądu, wody i innych mediów, które są poprowadzone kanałami w obiekcie. W momencie zatwierdzenia wszystkich ustaleń i po uzyskaniu zgód, wraz z innymi interesariuszami przystępujemy niezwłocznie do prac technicznych, aby jak najszybciej postawić szpital polowy w stan gotowości” – dodał Bartosz Tobieński z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Największym wyzwaniem jest obecnie znalezienie kadry medycznej. Trwa rekrutacja personelu do szpitala tymczasowego. Potrzebni są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i osoby chętne do pomocy. Mogą zgłaszać się także cudzoziemcy, którzy nie pracują w zawodzie, a przebywają w Polsce. Otrzymają oni wsparcie przy nostryfikacji dyplomów i kart pobytu. Dla wszystkich chętnych będzie dostępne zakwaterowanie, podsumowano.

Źródło: