Fot. Pixabay

Port instalacyjny dla budowy morskich elektrowni wiatrowych na polskim obszarze Morza Bałtyckiego powinien być gotowy w 2024 r., poinformował wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Gryglas.

“Prace się toczą, ale mamy już finalną, mam nadzieję, koncepcję zarówno lokalizacji tego portu, jak i samej infrastruktury. O jednym mogę zapewnić, że w roku 2024 ten port instalacyjny w Polsce będzie gotowy” – powiedział Gryglas podczas debaty na konferencji EuroPower.

Jego zdaniem, powstanie portu to warunek konieczny, żeby uzyskać udział krajowego przemysłu na satysfakcjonującym nas poziomie.

“Dla mnie na poziomie wstępnym to jest ok. 40-50%, a wierzę, że ten udział będzie jeszcze wyższy” – wskazał wiceminister.

Gryglas uważa też, że zakres zamówień turbin do morskich elektrowni wiatrowych, jaki jest przewidywany – około 1 000 turbin – uzasadnia budowę w Polsce przynajmniej montowni tych urządzeń.

“Pracuję obecnie nad ideą wielkiego, międzynarodowego przetargu na turbiny dla polskich projektów, który byłby zrealizowany przede wszystkim przez firmy kontrolowane przez Skarb Państwa – myślę tu o PKN Orlen i Grupie PGE. Myślę, że do tego grona dołączy trzeci duży, prywatny deweloper” – powiedział także wiceminister.

Źródło: