Foto. Pixabay

Przewozy ładunków w marcu 2020 r. rdr spadły o 6,1 proc. i wyniosły 47,7 mln ton – podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z lutym przewozy wzrosły o 4,0 proc.

“W celu przeciwdziałania rozwojowi epidemii COVID-19 od 15 marca br. wprowadzono ograniczenia w przekraczaniu granic, zawieszono pasażerskie połączenia lotnicze oraz zredukowano liczbę połączeń kolejowych. Wdrożone zostały również obostrzenia dotyczące swobodnego przemieszczania się osób oraz dostępu do środków transportu publicznego. Zmiany te istotnie wpłynęły na skalę realizowanych usług transportowych” – napisano w komentarzu GUS.

W skali roku spadek przewozów obserwowany jest od listopada ub. roku, przy czym w marcu 2020 r. był on głębszy niż w poprzednich miesiącach – obniżyły się przewozy ładunków większością środków transportu, oprócz rurociągowego.

Najbardziej zmniejszyły się przewozy ładunków koleją (o 9,9 proc.), gdzie spadek utrzymuje się od końca 2018 r., a także transportem morskim (o 9,8 proc., tj. w mniejszym stopniu niż w styczniu i lutym br.).

W transporcie samochodowym przewozy ładunków spadły o 3,8 proc. w skali roku, po niewielkim wzroście notowanym w poprzednim miesiącu.

W całym I kwartale br. przetransportowano ogółem 138,3 mln ton ładunków, tj. o 4,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

Źródło: PAP