hawkeye 360 / Portal Stoczniowy

3 grudnia bieżącego roku na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 została wystrzelona konstelacja trzech satelitów należących do firmy HawkEye 360. W ramach tzw. misji Pathfinder urządzenia te mają działać w formacji, prowadzić nasłuch radiowy oraz wykrywać i namierzać źródła ich emisji.

Każdy z satelitów został wyposażony w sterowane odpowiednim oprogramowaniem radio, które może wychwytywać różne zakresy fal radiowych. Satelity mają wyławiać je z różnego rodzaju nadajników, w tym służących do komunikacji popularnych radiostacji VHS, ale także systemów radarowych, sygnałów radiolatarni czy terminali VSAT. W parze z tym ma iść geolokalizacja miejsc, z których sygnały zostały wysłane, czyli np. podejrzanego statku czy człowieka wzywającego pomocy. Jest to możliwe dzięki triangulacji dokonywanej w momencie, gdy wszystkie trzy satelity odbiorą ten sam sygnał radiowy.  Dane pozyskiwane przez satelity systemu Pathfinder mają następnie trafiać do centrum analitycznego, a pozyskane sygnały będą analizowane za pomocą uczących się sztucznych inteligencji. W efekcie produktem zwrotnym mają być szybko dostępne informacje, które będą umożliwiały reagowanie na pojawiające się na morzu sytuacje.

Może Cię zainteresować:

Chiny oficjalnie informują o pracach nad nowym lotniskowcem Typ 002

Chiny oficjalnie informują o pracach nad nowym lotniskowcem Typ 002

3 grudnia bieżącego roku na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 została wystrzelona konstelacja trzech satelitów należących do firmy HawkEye 360. W ramach tzw. misji Pathfinder urządzenia te mają działać w formacji, prowadzić nasłuch radiowy oraz wykrywać i namierzać źródła ich emisji. Czytaj dalej

– Udany start satelitów Pathfinder to najważniejszy moment w historii naszej młodej firmy. Jestem niezmiernie dumny z tego, co nasz 30-osobowy zespół osiągnął w ciągu ostatnich trzech lat. Połączyliśmy nasze doświadczenie, jeśli chodzi o niewielkie satelity, przetwarzanie sygnałów i analizę danych, dostarczając na rynek nowe źródło informacji pochodzących z fal radiowych. To pierwsza sytuacja, kiedy firma komercyjna używa satelitów do wykrywania komunikacji radiowej – komentował to wydarzenie prezes HawkEye 360 John Serafini.

System tworzony przez GlobalHawk 360 ma doprowadzić do stworzenia globalnej sieci nasłuchu, z której dane będą dostępne klientom. Chodzi przede wszystkim o informacje na temat ryzyka na morzu spowodowanego przez podejrzane jednostki pływające, w tym piratów, badanie jak i przez kogo są używane częstotliwości radiowe, wykrywanie źródeł zakłóceń komunikacji radiowej, wykrywanie przyczyn blokowania się komunikacji w czasie różnego rodzaju katastrof, co pozwoli na ich szybsze eliminowanie czy poszukiwanie ludzi potrzebujących pomocy, np. marynarzy, którzy wypadli za burtę.

Obecnie satelity systemu Pathfinder manewrują i rozpoczną działanie po osiągnięciu planowanej orbity. Stanie się to w przeciągu kilku tygodni od wystrzelenia. Ich konstelacja ma rosnąć – kolejne mają zostać wystrzelone w przyszłym roku.

Podpis: ms