Władze Hiszpanii zgodziły się na przywrócenie międzynarodowego ruchu wycieczkowców w portach tego kraju od 7 czerwca. Ograniczenia dotyczące przyjmowania tego typu statków pasażerskich wynikały z restrykcji przeciwepidemicznych.

Z przepisów opublikowanych w sobotę w hiszpańskim dzienniku ustaw wynika, że przywrócenie ruchu wycieczkowców to “efekt pozytywnego rozwoju sytuacji pandemicznej na terytorium państw Europy, z których przybywa większość tego typu jednostek pływających”.

W dokumencie wskazano, że od 23 czerwca 2020 r. przepisy zakazywały przyjmowania w hiszpańskich portach zagranicznych wycieczkowców.

Zgodnie z nowymi przepisami organizatorzy rejsów wycieczkowcami są zobowiązani do przygotowania pomieszczeń, w których będą mogli przebywać pasażerowie chorzy na Covid-19 lub podejrzani o zakażenie koronawirusem. Konieczne będzie też opracowanie planu działań na wypadek pojawienia się na statku ogniska infekcji.

Liczba pasażerów na przybywających do hiszpańskich portów wycieczkowców nie będzie mogła być większa niż 75 proc. miejsc na statku.

W piątek premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił, że jego kraj weźmie udział w testach dotyczących funkcjonowania unijnego paszportu szczepionkowego. Zapowiedział, że wejście w życie tego dokumentu nastąpi w Hiszpanii już 7 czerwca.

Paszport szczepionkowy, zwany też zielonym certyfikatem cyfrowym, będzie zawierał informację o przebytych szczepieniach na Covid-19 i umożliwi swobodne podróżowanie po państwach UE.

Źródło: PAP