Pomiędzy styczniem a czerwcem 2021 r. podczas przeprawy morskiej z Afryki do Hiszpanii utopiła się największa w historii liczba uchdźców, podała w środę organizacja praw człowieka Caminando Fronteras, szacując liczbę zmarłych w tym okresie na 2087.

Z raportu organizacji wynika, że wyraźny wzrost zgonów osób przeprawiających się z Afryki do Hiszpanii nastąpił w maju i czerwcu, czyli w miesiącach nasilenia się konfliktu Rabatu z Madrytem dotyczącego polityki migracyjnej, szczególnie podczas kryzysu w Ceucie.

Caminando Fronteras oszacowała, że dotychczas najwięcej utopień uchodźców próbujących dotrzeć do Hiszpanii miało miejsce w czerwcu – 463 zgonów.

Organizacja praw człowieka odnotowała, że w pierwszych sześciu miesiącach 2021 r. podczas przeprawy do Hiszpanii zginęło więcej uchodźców niż w całym 2020 r.

Z tegorocznych statystyk Caminando Fronteras wynika, że wśród 2087 zmarłych uchodźców byli obywatele 18 państw świata, w tym 96 dzieci.

Tymczasem, jak podała w środę rano hiszpańska policja, funkcjonariuszom udało się zatrzymać mężczyznę, który pod koniec czerwca zorganizował nielegalny przerzut w łodzi 30-osobowej grupy uchodźców z Maroka na Wyspy Kanaryjskie. Podczas tej podróży zginęła 5-letnia dziewczynka.

Autor: Marcin Zatyka/MD/PAP

https://portalstoczniowy.pl/category/marynarka-bezpieczenstwo/