Indie zamierzają wziąć udział w rozwoju Północnej Drogi Morskiej. Takie oświadczenie wygłosił indyjski premier, Narendra Modi podczas trwającego w dniach 2-4 września we Władywostoku Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Północny Droga Morski to jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Federację Rosyjską. Jest to najkrótsza droga wodna łącząca Europę z Azją Południowo-Wschodnią. Jedyną alternatywą jest Kanał Sueski. Trasa ta jest jednak znacznie dłuższa i stwarza zagrożenia dla żeglugi u wybrzeży Afryki.

Jak zauważył szef indyjskiego rządu, Indie pomogą Rosji rozwinąć Północną Drogę Morską i otworzą dla handlu międzynarodowego. Między obydwoma krajami zostanie podpisana umowa o współpracy między przedstawicielami rosyjskiej stoczni Zvezda we Władywostoku i jednej z największych stoczni w Indiach Mazagon Dock Limited. Efektem współpracy powinno być pojawienie się nowych statków handlowych.

– Tak jak Rosja pomaga Indiom rozwijać się w zakresie eksploracji kosmosu i narodowego programu lotów załogowych Gaganyan, tak samo Indie pomogą Rosji, działając jako partner w otwarciu Północnej Drogi Morskiej i uruchomieniu tej trasy dla handlu międzynarodowego – podkreślił indyjski premier.

Autor: Bartłomiej Cięszczyk