Fot. port Chennai w Indiach

W związku z tym, że Indie stoją w obliczu dużego niedoboru tlenu medycznego w szpitalach podczas drugiej fali Covid-19, rząd nakazał większości głównych portów znieść wszystkie opłaty dla statków przewożących tlen.

Indie “są w uścisku” szalejącej drugiej fali pandemii COVID-19. W stołecznym Delhi, gdzie system opieki zdrowotnej jest niedofinansowany, mniej niż co cztery minuty umiera osoba zakażona koronawirusem. Sytuacja jest bardzo trudna, szpitalom brakuje tlenu dla pacjentów.

Według Ministerstwa Portów, Żeglugi i Dróg Wodnych, zniesione zostają opłaty związane ze statkami przewożącymi tlen, opłaty za przechowywanie tlenu a także inne powiązane z tym podatki.

Dodatkowo, statki te otrzymały najwyższy poziom pierwszeństwa w operacjach cumowania. Dotyczy to statków przewożących tlen medyczny, zbiorników z tlenem, butli z tlenem, przenośnych generatorów tlenu i koncentratorów tlenu. Nawet statki przewożące rury stalowe, które będą wykorzystywane do produkcji butli tlenowych i powiązanego sprzętu medycznego, otrzymają zwolnienie z podatku w indyjskich portach.

Okres obowiązywania nakazu ustalono na trzy miesiące lub do czasu, gdy władze indyjskie przedłużą go, biorąc pod uwagę sytuację pandemiczną w kraju. 

Indyjskie ministerstwo żeglugi zwróciło się do prezesów portów z prośbą o osobisty nadzór nad tymi operacjami. Poprosiło również o potraktowanie tego rodzaju ładunków priorytetowo, przy jednoczesnej współpracy z organami celnymi w celu zapewnienia szybkiej odprawy.

W przypadku, kiedy statki będą posiadały ładunek z tlenem, wraz z innym ładunkiem na pokładzie, zwolnienie z opłat będzie rozpatrywane na zasadzie proporcjonalności, stosując je do ładunku związanego z tlenem na pokładzie statku.

Podpis: MD/PAP