Jak wynika z oświadczenia Biura Prasowego rządu Indii, 17 maja b.r. okręty marynarki wojennej tego państwa – niszczyciele rakietowe typu Kalkuta INS Kochi i INS Chennai – przeprowadziły pierwsze w historii udane strzelanie kooperatywne z wykorzystaniem pocisków rakietowych średniego zasięgu woda-powietrze (MSRAM) systemu Barak-8. Test miał miejsce niedaleko wybrzeża Indii na Morzu Arabskim.

– Pociski wystrzelone z obu okrętów były kontrolowane przez jeden z nich w celu przechwycenia różnych celów powietrznych – stanowi oświadczenie Biura Prasowego. Wskazano również, że strzelania odbyły się z zaangażowaniem ze strony izraelskiego koncernu zbrojeniowego Israel Aerospace Industries (IAI), Marynarki Wojennej Indii oraz indyjskiej Defence Research and Development Organisation (DRDO), a także kilku pomniejszych podmiotów.

 

Cały program rozwoju systemu rakietowego Barak-8 o zasięgu 70 km dla Indii prowadzony jest od 2006 roku właśnie przez IAI oraz DRDO. Jego dotychczasowy koszt szacowany jest na 1,4 mld dolarów amerykańskich.

 

Rzecznik prasowy indyjskiej marynarki wojennej powiedział, że przeprowadzony w maju test odbył się przy płynnym transferze danych z jednego niszczyciela do drugiego poprzez stworzony lokalnie system. Pośród podmiotów, które uczestniczyły w jego tworzeniu były produkująca seryjnie pociski MSRAM Bharat Dynamics Limited oraz Laboratorium Badawczo-Rozwojowe DRDO, które zajmuje się pracami nad rozwojem pocisków rakietowych.

 

– Po udowodnieniu możliwości realizacji tego rodzaju kooperatywnego strzelania, indyjska marynarka wojenna stała się częścią wybranej grupy marynarek wojennych posiadających tę niszową zdolność. Znacząco zwiększa ona skuteczność bojową indyjskiej marynarki wojennej, zapewniając w ten sposób przewagę operacyjną nad potencjalnymi przeciwnikami – wynika z kolei z oświadczenia Ministerstwa Obrony Indii.

 

Oparty o system Barak-8 indyjski MSRAM nadaje się do zamontowania na niszczycielach typu Kalkuta, a także będzie można w niego wyposażyć przyszłych siedem fregat projektu 17A. Kontrakt o wartości 1,28 mld dolarów amerykańskich został w tej kwestii podpisany we wrześniu 2018 roku. Oprócz indyjskiej marynarki wojennej, pozostałymi użytkownikami systemu MSRAM są Marynarka Wojenna Izraela oraz indyjskie siły lądowe i powietrzne.

Podpis: km