marynarka wojenna / portal stoczniowy

Po blisko pięciu latach najważniejsza instytucja dowódcza w strukturze polskiej marynarki wojennej wróciła do Gdyni. W środę minister obrony Mariusz Błaszczak oficjalnie zainaugurował funkcjonowanie Inspektoratu Marynarki Wojennej w tym mieście.

Dawne Dowództwo Marynarki Wojennej (obecnie Inspektorat Marynarki Wojennej) funkcjonowało w Gdyni do końca 2013 roku. Z początkiem kolejnego roku dowództwo rozformowano i przeniesiono do Warszawy, już jako Inspektorat Marynarki Wojennej. „Obecny system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, wprowadzony w 2014 roku, jest dysfunkcjonalny”, ministerstwo obrony podało w środowym komunikacie.

Zobacz też: Novatek odkrył duże złoże gazu ziemnego w Zatoce Obskiej.

Resort przypomniał, że 4 października sejm przyjął reformę kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, co stanowi pierwszy etap reformy Systemu Kierowania i Dowodzenia (SKiD) w Siłach Zbrojnych RP.

Przeniesienie Inspektoratu Marynarki Wojennej do Gdyni już pewnego czasu było zapowiadane przez najważniejszych polityków w państwie. W środę 17 października nastąpiło do oficjalnie, a szef resortu obrony Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w związku z przeniesieniem inspektoratu w Gdyni zwiększy się liczba marynarzy.

– Naprawiamy to, co zostało zepsute, m.in. poprawiamy te zmiany, które okazały się niekorzystne dla Wojska Polskiego, które wprowadziły chaos w systemie dowodzenia – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Zobacz też: Gazprom i Shell pracują nad koncepcją terminala LNG nad Bałtykiem.

Przeniesienie Inspektoratu Marynarki Wojennej do Gdyni to kolejna zmiana, jaka w ostatnim czasie dotknęła polskich marynarzy. W maju stanowisko dowódcy Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu objął kontradmirał Krzysztof Jaworski, dotychczasowy dowódca 3. Flotylli Okrętów. W COM zajął on miejsce komandora Mariusza Kościelskiego, który z kolei funkcję tę pełnił tylko czasowo po wiceadmirale Stanisławie Zarychcie. Z kolei w czerwcu na stanowisku Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Mirosława Mordela (funkcję pełnił od maja 2016 roku) zastąpił kontradmirał Jarosław Ziemiański. Ponadto w lipcu stanowisko dowódcy 3. Flotylli Okrętów objął komandor Mirosław Jurkowlaniec. Co więcej, w październiku dowodzenie Dywizjonem Okrętów Bojowych przejął komandor Piotr Nieć.

Podpis: am, fot.: mon.gov.pl

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.