PGZ Stocznia Wojenna intensywnie rozpoczyna sezon jesienny. Obecnie w Stoczni realizowanych jest szereg projektów.

Jedną z jednostek, która obecnie przebywa w Stoczni jest niemiecki patrolowiec SEEFALKE. Zakres prac na tym projekcie obejmuje między innymi prace konserwacyjno-malarskie, prace mechaniczne, prace elektryczne, przegląd żurawików pokładowych i łodzi roboczych, modernizację systemu stabilizatorów płetwowych oraz prace wyposażeniowe. Jednostka opuściła wczoraj dok pływający, gdzie zrealizowano część prac.

Trwają także prace na okrętach ORP „Arctowski”, ORP „Kościuszko” oraz pływającej stacji demagnetyzacyjnej SD-11.

ORP Arctowski

Okręt ten został zaprojektowany w Polsce i zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku. Zwodowany został 20 listopada 1981roku. Do służby wszedł 27 listopada 1982 roku. Jednostka wypełnia zarówno zadania hydrograficzne dla Marynarki Wojennej jak i naukowe dla instytucji cywilnych. Brał udział w akcjach ratowniczych: we wrześniu 1984 podjął załogę czechosłowackiego jachtu „Makalu 80”, a w 1988 r. odnalazł załogę kutra rybackiego „Dar 123”. W 1989 roku odbył dwa rejsy na Spitsbergen z ekipą naukową PAN, a w 1990/1991 r. przewiózł na Stację im. H. Arctowskiego ekipę XV Wyprawy Antarktycznej PAN. W ciągu ponad miesięcznego pobytu w Antarktyce uczestniczył w badaniach biologicznych i hydrologicznych okolicznych mórz w ramach międzynarodowej (polsko-holenderskiej) wyprawy badawczej.

Okręt wchodzi w skład Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego.

ORP Gen. T. Kościuszko

Fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry polskiej Marynarki Wojennej. Okręt został zbudowany w latach 1977-1980 w stoczni Todd Pacific. Do służby amerykańskiej wojennej wszedł 2 kwietnia 1980 roku. Został z niej wycofany 28 czerwca 2002 roku i tego samego dnia podniósł polską banderę w bazie morskiej San Diego w Kalifornii, jako dar rządu Stanów Zjednoczonych. Okręt wszedł w skład 3. Flotylli Okrętów. Służył kolejno w 31 Dywizjonie Okrętów Rakietowych w latach 2002–2004, Dywizjonie Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych w latach 2004–2010 i Dywizjonie Okrętów Bojowych, w którego siłach znajduje się od 2011 roku.

ORP „Gen. T. Kościuszko” jest fregatą rakietową, do której głównych zadań należą: poszukiwanie, wykrywanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie celów powietrznych i nawodnych oraz ochrona morskich szlaków komunikacyjnych i prowadzenie operacji antyterrorystycznych.

Stacja demagnetyzacyjna SD-11

Pomocnicza jednostka pływająca wchodząca w skład 12. Wolińskiego Dywizjonu Trałowców w Świnoujściu. Podstawowymi zadaniami jednostki jest wykonywanie procesu demagnetyzacji innych okrętów Marynarki Wojennej oraz wykonywanie pomiarów ich pól fizycznych.

Źródło: PGZ SW