Orsted / Portal Stoczniowy

WindEurope opublikowało liczbowe podsumowanie 2018 roku w europejskim sektorze offshore wind.

Według danych WindEurope, w 2018 roku przyłączono w Europie ok. 2650 MW nowych mocy z morskich farm wiatrowych. Moc ta rozłożona jest na 409 nowo zainstalowanych turbin w ramach 18 projektów.

Obecnie w Europie pracują 4543 turbiny wiatrowe typu offshore o łącznej mocy 18499 MW. Przeciętna moc pojedynczej turbiny wzrosła do poziomu 6,8 MW. Moc przeciętnej farmy wynosi zaś 561 MW.

Na Morzu Bałtyckim w 2018 roku zainstalowano 387 MW nowych mocy. Obecnie całkowita moc turbin zainstalowanych na Bałtyku wynosi 2218 MW.

Właścicielem 17 proc. projektów zrealizowanych w omawianym okresie jest duński Orsted.

Może Cię zainteresować:

Hywind Scotland – pierwsza pływająca farma wiatrowa koncernu Equinor

Hywind Scotland – pierwsza pływająca farma wiatrowa koncernu Equinor

WindEurope właśnie opublikowało liczbowe podsumowanie 2018 roku w europejskim sektorze offshore wind. W statystykach wymieniono wyniki osiągnięte także przez polskie firmy sektora offshore. Czytaj dalej

Liderem dostaw turbin pozostaje Siemens Gamesa z wynikiem 70 proc. udziału w rynku w 2018 roku.

W kategorii dostawców konstrukcji wsporczych na piątym miejscu w Europie za 2018 rok uplasowała się szczecińska fabryka konstrukcji wsporczych ST3 Offshore, Członek Wspierający PTMEW.

Przypomnijmy, że ST3 offshore zrealizowało projekt dwudziestu konstrukcji typu jacket na projekt Borkum Riffgrund 2, należący do Orsted.

W kategorii dostawców wewnętrznych kabli morskich drugie miejsce z wynikiem 32,1 proc. zajęło JDR, należące do TELE-FONIKA Kable S.A., również będącego Członkiem PTMEW.

Źródło: Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej.