Raytheon SM-3 Block IB / Portal Stoczniowy

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż kolejnej partii przeciwbalistycznych pocisków SM-3 dla Japonii. W wyniku transakcji Japonia nabędzie trzecią i jak dotychczas największa partię tych rakiet.

Oficjalna zgoda Departamentu Stanu jest odpowiedzią na zgłoszone przez Japonię i opublikowane przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA) zapotrzebowanie na wcześniej wymienione pociski. Pakiet ma objąć 56 bojowych rakiet SM-3 w wersji Block IB oraz niezbędnego wyposażenia i usług towarzyszących. Mowa o odpowiedniej ilości kontenerów startowych do wyrzutni pionowych Mk 41, wsparciu wojskowych i przemysłowych specjalistów oraz materiałach i dokumentacji szkoleniowej.  Wartość całego zakupu może wynieść do 1.15 miliarda dolarów, jego głównymi beneficjentami będzie Raytheon (odpowiedzialny za produkcję pocisków) oraz BAE Systems (zajmujący się produkcją kontenerów startowych).

Może Cię zainteresować:

Lotniskowiec USS Abraham Lincoln wszedł na wody Morza Śródziemnego

Lotniskowiec USS Abraham Lincoln wszedł na wody Morza Śródziemnego

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż kolejnej partii przeciwbalistycznych pocisków SM-3 dla Japonii. W wyniku transakcji Japonia nabędzie trzecią i jak dotychczas największa partię tych rakiet. Czytaj dalej

Po wyrażeniu zgody przez Departament Stanu, szansę na odniesienie się do sprzedaży uzbrojenia ma Senat. Senatorowie mają miesiąc na wyrażenie ewentualnych zastrzeżeń dotyczących sprzedaży pocisków, choć biorąć pod uwagę kraj przeznaczenia nie należy się spodziewać żadnych głosów sprzeciwu.

Będący przedmiotem zakupu pocisk SM-3 jest  pociskiem rakietowym przeznaczonym do zwalczania celów balistycznych krótkiego (SRBM) i średniego (IRBM) zasięgu oraz w ograniczonym zakresie, pocisków międzykontynentalnych (ICBM). Funkcjonuje w ramach systemu Aegis Balistic Missile Defense. Rakieta składa się z 3 stopni z których ostatni stanowi egzoatmosferyczny “kill vehicle”, który do przechwytywania wykorzystuję dwuzakresową głowicę naprowadzania pracującą w paśmie podczerwieni. “Kill vehicle” nie posiada głowicy bojowej, zniszczenie celu następuje w wyniku bezpośredniego trafienia obiektu.

Raytheon obecnie pracuje nad kolejną wersją swojego pocisku o oznaczeniu Block IIB. Wariant ten będzie dysponował nowym “kill vehicle” o zwiększonych możliwościach manewrowych oraz napędzie zapewniającym przechwytywanie celów balistycznych o więszej prędkości a więc i zasięgu.

Japonia wykorzystuje pociski SM-3 przenoszone na pokładach okrętów wojennych nalezących do Morskich Sił Samoobrony (JMSDF). Obecnie są to cztery niszczyciele typu Kongo oraz dwa nowsze okręty typu Atago. W przyszłości japońską flotę zasilą dwie następne tego typu jednostki. Dalszym wzmocnieniem zdolności do obrony przed pociskami balistycznymi będzie ogłoszony w grudniu 2017 roku zakup 2 lądowych instalacji Aegis Ashore.

Podpis: ŁP