Japoński okręt wojenny JS Ariake (DD-109) zakończył pięciomiesięczną operacje antypiracką CTF-151 w Zatoce Adeńskiej.

Okręt JS Ariake uczestniczył w operacjach mających na celu powstrzymanie działań pirackich. Jednostka otrzymała specjalne podziękowania za wsparcie misji Combined Task Force (CTF) 151.

Zadaniem CTF 151, należącego do społeczności międzynarodowej, jest powstrzymywanie, zakłócanie i tłumienie piractwa oraz zbrojnych napadów na morzu i jest jedną z trzech grup zadaniowych obsługiwanych przez Połączone Siły Morskie (CMF).

Sytuacja w Somalii pozostaje niestabilna, mimo że ostatni udany atak piracki miał miejsce w 2017 roku. Zagrożenie głodem, potencjalna aktywność terrorystyczna oraz pandemia Covid-19 są czynnikami destabilizującymi które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu.

Załoga Ariake brała również udział w kilku ćwiczeniach przeprawowych, pokazując zdolność do działania u boku okrętów wojennych innych narodów.

Japońska marynarka wojenna w zastępstwo JS Ariake wysłała w region Zatoki Adeńskiej kolejny niszczyciel, celem dołączenia do CTF-151, który będzie nadal zabezpieczał swobodną żeglugę dla statków handlowych.

Podpis: MD