27 kwietnia 2021 r. jednostka U.S. Coast Guard USCGC Hamilton (WMSL 753) typu Legend, weszła na Morze Czarne, aby wesprzeć sojuszników i partnerów NATO.

Hamilton jest pierwszą amerykańską jednostką U.S. Coast Guard, która odwiedziła Morze Czarne od 2008 roku., poprzednio okręt tej formacji USCGC Dallas (WHEC 716), wpłynął na Morze Czarne w roku 1995 i 2008.

Niszczyciel rakietowy USS Monterey (CG 61) typu Ticonderoga oraz niszczyciel rakietowy USS Thomas Hudner (DDG 116) typu Arleigh Burke przeprowadziły w marcu 2021 r. rutynowe działania na Morzu Czarnym w ramach patrolu z innymi sojuszników i partnerami NATO.

Zaplanowana wizyta USCGC Hamilton ma służyć umocnieniu stabilności i bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego po tym jak na początku kwietnia Rosja rozpoczęła kierowanie na Morze Czarne swych jednostek desantowych i artyleryjskich wchodzących w skład Flotylli Kaspijskiej.

US Navy i U.S. Coast Guard prowadzą operacje zapewniające stabilność i bezpieczeństwo na szlakach morskich na całym świcie. 6. Flota USA rutynowo prowadzi operacje na Morzu Czarnym.

U.S. Coast Guard pozostaje w gotowości operacyjnej, przestrzegając wszystkich środków ostrożności i przepisów bezpieczeństwa COVID-19.

Podpis: MD