Katar LNG / Portal Stoczniowy

Katarski koncern paliwowo-energetyczny Qatar Petroleum zredefiniował swój roczny cel w zakresie zdolności produkcyjnych LNG. Firma chce produkować 110 mln ton tego surowca rocznie.

Będzie to kolejny spory wzrost mocy produkcyjnych katarskiego potentata, który pociągnie za sobą także zwiększenie wolumenu eksportowego. Jeszcze w 2017 roku moce produkcyjne terminalu eksportowego zarządzanego przez katarskiego potentata wynosiły 77 mln ton LNG rocznie. W ubiegłym roku koncern postanowił o zwiększeniu mocy do 100 mln ton rocznie, ale teraz zrewidował ten cel i jeszcze wyżej podniósł poprzeczkę.

Pod koniec września zarząd koncernu Qatar Petroleum podjął decyzję o kolejnej inwestycji w infrastrukturę przemysłową wykorzystywaną do produkcji skroplonego gazu ziemnego. Spółka zbuduje czwartą instalację skraplającą. Dzięki temu moce produkcyjne terminala osiągną poziom 110 mln ton LNG rocznie, czyli będę one o 43 proc. większe od obecnych. Zarząd spółki liczy, że dzięki tej decyzji Katar utrzyma pozycję największego na świecie producenta  skroplonego gazu ziemnego.

Zobacz też: Biznes liczy na miliardowe zyski z segmentu offshore. Przykład Wielkiej Brytanii.

Czwarta instalacja skraplająca ma podnieść wydajność produkcyjną terminala o ok. 32 mln ton LNG rocznie. Prezes i dyrektor generalny Qatar Petroleum Saad Sherida Al-Kaabi podkreślił, że już w momencie ubiegłorocznego ogłoszenia zwiększenia mocy produkcyjnych terminala rozpoczęto przygotowania projektu budowy trzech dodatkowych instalacji skraplających, które będą wykorzystywane do obsługi rosnących dostaw gazu z katarskiego Pola Północnego. Szef koncernu stwierdził jednak, że ostatnio przeprowadzone analizy i testy wypadły na tyle pomyślnie, że firma zdecydowała się na budowę czwartej instalacji. Spółka przewiduje, że taki ruch podniesie moce produkcyjne Kataru w ujęciu globalnym z 4,8 do 6,2 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.

Zobacz też: Zamieszanie na Antypodach: nerwowe negocjacje w sprawie okrętów podwodnych.

Co więcej, Katarczycy właśnie realizują projekt związany ze zwiększeniem wydobycia gazu na Polu Północnym. Wkrótce mają rozpocząć się prace odwiertowe. W projekcie uczestniczy japońska firma Chiyoda Corporation.

Podpis: tz

LNG – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.