Port w Kilonii / Portal Stoczniowy

166 wizyt, 33 statki wycieczkowe, 11 mln ton tonażu, 600 tys. pasażerów – to liczby, którymi port morski w niemieckiej Kilonii podsumowuje sezon wycieczkowy 2018. Pod koniec października zamknęła go wizyta statku AIDAbella, należącego do armatora AIDA Cruises.

33 statki wycieczkowe należące do różnych armatorów w tym roku odwiedziły port w niemieckiej Kilonii 166 razy, a przez terminal przeszło 600 tys. turystów, którzy przypłynęli do miasta lub z niego wypływali. Władze portu podkreślają, że oznacza to poprawę ubiegłorocznego wyniku o 16,4 proc.

Zobacz też: VesselValue: zrealizowano połowę dostaw statków zaplanowanych na 2018.

Szef portu w Kilonii Dirk Claus jest zadowolony z osiągniętego wyniku i podkreśla, że port cały czas inwestuje w rozwój infrastruktury do obsługi pasażerów i bagażu, wdrażając przy tym rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu.

– Jeszcze podczas tego sezonu w Ostuferhafen została ukończona budowa nowej hali do obsługi bagażu, a w Ostseekai obecnie trwają prace związane z budową drugiego terminala do obsługi pasażerów. Port w Kilonii postawił sobie ambitny harmonogram i już w 2019 roku rozpocznie eksploatację nowego terminala – mówi prezes portu morskiego w Kilonii (Seahafen Kiel GmbH & Co.)

Wartość tej inwestycji wynosi dziewięć mln euro. Kiedy zostanie ona sfinalizowana, rozpocznie się budowa nabrzeża do obsługi statków wycieczkowych z niemieckim certyfikatem DIN. Władze portu w Kilonii oceniają, że znacznie podniesie to atrakcyjność portu.

Zobacz też: PD-50 na dnie, czyli jeden z największych doków pływających świata zatonął.

– Będziemy się nadal rozwijać – mówi Dirk Claus. – Rejsy w północnej Europie są bardzo popularne i zawsze przyciągają najwięcej pasażerów – zaznacza prezes portu w Kilonii.

Tegoroczny sezon statków wycieczkowych w porcie morskim w Kilonii był wyjątkowy także z kilku innych powodów. Port odwiedziło wiele wspaniałych jednostek, m.in. najnowszy statek we flocie niemieckiego armatora wycieczkowego TUI Cruises, czyli Mein Schiff 1. Największym statkiem wycieczkowym, który w tym sezonie zawinął do Kilonii, była jednostka MSC Preziosa. Statek ten odbył w tym roku 20 rejsów po Morzu Bałtyckim oraz Morzu Północnym.

Port w Kilonii podał, że najczęściej odwiedzały go statki niemieckiego armatora AIDA Cruises. Pięć z nich odwiedziło to miasto po raz pierwszy, co szczególnie cieszy władze portu.

Zobacz też: Nowy tankowiec Lomonosov Prospect przeszedł Północną Drogę Morską.

Prezes portu w Kilonii podkreśla, że o ile port od lat pełni funkcję bazy dla wielu statków wycieczkowych, o tyle coraz częściej jest on wykorzystywany jako punkt przystankowy dla turystów, którzy odbywają jednodniowe wycieczki po mieście i okolicy. Wśród statków odwiedzających Kilonię był jednostki należące m.in. do następujących firm żeglugowych: Cunard, Fred. Olsen, Holland America Line, Ponant, P & O, Saga, Pullmantur oraz Viking Ocean Cruises.

W tym sezonie w Kilonii 12-krotnie dochodziło do sytuacji, w której trzy, a nawet cztery duże, oceaniczne statki wycieczkowe cumowały w porcie. Punkt kulminacyjny stanowił 11 sierpnia, kiedy w Kilonii stało pięć dużych wycieczkowców: AIDAaura, AIDAluna, Astor, Costa Pacifica oraz MSC Preziosa.

Władze portu liczą, że przyszły sezon będzie jeszcze lepszy. Już teraz wiadomo, że właśnie z Kilonii w rejsy będzie wypływał statek AIDAprima. Port podkreśla, że jednostka ta może być bezpośrednio przy kilońskim nabrzeżu bunkrowana skroplonym gazem ziemnym LNG. W przyszłym roku w Kilonii pojawi się także największy statek w historii portu – MSC Meraviglia, którzy może przewozić nawet 5,7 tys. pasażerów.

Zobacz też: Cyberatak na australijską stocznię Austal. Hakerzy ukradli dane techniczne.

Sezon 2019 w kilońskim porcie zainauguruje statek Viking Sky. Port podaje, że w przyszłym roku do Kilonii najczęściej będą zawijały jednostki AIDA Cruises, TUI Cruises, MSC Cruises oraz Costa Cruises. Pełna lista statków, które w kolejnym sezonie zawiną do kilońskiego portu, zostanie opublikowana na przełomie roku.

Źródło: www.ostatkach.pl