21 maja miał miejsce chrzest nowego wielozadaniowego okrętu logistycznego dla norweskiej marynarki wojennej. KNM Maud, bo tak nazwano nową jednostkę, nazwany został na część norweskiej królowej Maud. Do jego głównych zadań będzie należało zaopatrywanie zarówno okrętów norweskich jak i sojuszniczych w paliwo, zapasy żywności, amunicji i części zamiennych.

Chrzest okrętu miał miejsce na wybrzeżu Festningskaien w miejscowości Bergen a w uroczystości wzięli udział m.in. szefowa parlamentarnej komisji obrony i spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt oraz dowódca Sjøforsvaret (norweskiej marynarki wojennej) kontradmirał Nils Andreas Stensønes. – jest to ważny dzień dla marynarki wojennej. Nie codziennie marynarka wojenna ma przyjemność nazwania nowej jednostki, co jest rzeczą wspaniałą – powiedział Stensønes.

 

– KNM Maud będzie naszym okrętem-matką. Będzie wspierać i działać na rzecz wszystkich. KNM Maud i jego możliwości są cenne zarówno dla nas jak i naszych partnerów w NATO. Co nie mniej istotne, będzie on ważny w pracach związanych z maksymalizacją dostępności operacyjnej obecnie istniejącej struktury okrętów – dodał dowódca Sjøforsvaret.

 

Jak wynika z informacji prasowych, w poprawce do budżetu państwa zarezerwowano środki finansowe na sformowanie drugiej załogi dla KNM Maud. I chociaż obecnie wojsko skupia się na ukompletowaniu pierwszej, podstawowej załogi, która ma być gotowa operacyjnie w 2020 roku, to już teraz rozpoczęto prace nad sformowaniem drugiej, które zgodnie z zapowiedziami ma być gotowa w 2021 roku. Mając obie jednostka będzie w stanie wspierać własne i sojusznicze okręty przez cały rok, co z kolei przedłuży możliwości operacyjne wszystkich innych okrętów.

 

KNM Maud został zmontowany w południowokoreańskiej stoczni należącej do Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering w ramach programu nowych okrętów logistycznych projektu P2513. Jednostka została przejęta przez Norweską Królewską Marynarkę Wojenną w listopadzie 2018 roku i przybyła do Norwegii 29 marca b.r. Od 2020 roku ma zastąpić KNM Valkyrien.

 

Nowy okręt może transportować do 200 ton amunicji, części zamiennych, 30 ton zapasów, łodzi, pojazdów i ponad dziewięć milionów litrów paliwa dla własnych i sprzymierzonych jednostek morskich. Mając załogę składającą się z 68 osób, okręt może pomieścić do 48 rannych i dodatkowo 99 żołnierzy.

Podpis: km