Foto. Crist

W poniedziałek do Francji wyruszył w pełni wyposażony 172 metrowy blok pływający zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni oraz cztery dodatkowe bloki. Zrealizowany przez CRIST projekt L34 jest elementem stałej współpracy stoczni CRIST z francuskim armatorem stoczniowy Chantiers de l’Atlantique, przy budowie w pełni wyposażonych bloków do największych statków pasażerskich świata.

Projekt L34 zawiera w sobie jeden z największych bloków statku pasażerskiego jaki został wybudowany w Polsce w dzisiejszych czasach. Wymiary wykonanego w naszej stoczni bloku pływającego, to 172m długości oraz 40 m szerokości. Blok będzie zamontowany w statku typu EDGE którym finalnym operatorem będzie armator Celebrity Cruise.

Na całość prac wykonanych w Polsce składa się ze wspomniany 172 metrowy bloku pływający zawierający część śródokręcia wraz z częścią siłowni. Dodatkowym elementem są cztery mniejsze bloki, które są składowane na górze bloku pływającego i po dostawie do Francji zostaną przyłączone do bloku pływającego.

Jednostka w liczbach to blisko 9000 ton konstrukcji kadłuba, 46km rurociągów ( każdego typu; od stali, po plastiki, miedź po rurociągi GRP ( z włókna szklanego). Zakres prac wykonanych przez stocznię obejmuję kompleksowe wyposażenie 170 metrów pomieszczeń technicznych naszpikowanych urządzeniami, rurociągami oraz innymi systemami statkowymi jak elektryka, wentylacja, czy systemy gaszenia pożaru. Stocznia CRIST wyposażyła owe bloki praktycznie pod klucz, armatorowi zostaje przyłączenie bloków z innymi blokami oraz podłączenie kabli do urządzeń.

„Jednostka została wykonana ogromnym nakładem pracy całego zespołu CRIST, i co warto podkreślić jest to najtrudniejszy z bloków statków pasażerskich jaki został zbudowany w naszej stoczni. Wymagał on potężnej pracy wszystkich wydziałów,  podwykonawców, towarzystwa klasyfikacyjnego oraz inspektorów armatora. Finalny efekt wymaga podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w projekt” – mówi Łukasz Topa, Project Manager, CRIST S.A.

Jednostka zostanie dostarczona do Francji z końcem września. W budowie są kolejne bloki statków pasażerskich przeznaczone na rynek francuski.

Źródło: Crist