Orsted Offshore / Portal Stoczniowy

Duński koncern energetyczny utwierdza się na pozycji lidera w globalnym sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Przejęcie czołowego dewelopera morskich wiatraków w USA może zapewnić mu dominację na dopiero tworzącym się, ale bardzo perspektywicznym rynku offshore, gdzie Orsted posiada już projekty umożliwiające postawienie do 2030 roku morskich wiatraków o mocy ponad 10 GW, pisze portal gramwzielone.pl

Duńczycy realizują największe inwestycje w globalnej branży morskiej energetyki wiatrowej, jednocześnie sprzedając mniejszościowe udziały w poszczególnych projektach. To daje im kapitał niezbędny do uruchamiania kolejnych projektów, ale także do przejęć innych deweloperów w morskiej energetyce wiatrowej.

Zaledwie w ubiegłym miesiącu duński koncern energetyczny informował, że sprzeda brytyjskiemu funduszowi Global Infrastructure Partners (GIP) połowę udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Hornsea 1 o mocy aż 1,218 GW, która będzie się składać ze 174 turbin Siemens Gamesa o jednostkowej mocy 7 MW, rozlokowanych na powierzchni 407 km2, ponad 100 km od wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Zobacz też: Gazprom będzie produkował LNG nad Bałtykiem. Pomoże mu Shell.

Transakcję wyceniono na 4,46 mld funtów, a więc około 21,6 mld zł, a dla Orsted oznacza to znaczące zwiększenie tegorocznego zysku EBITDA w porównaniu do wyniku na poziomie 22,5 mld duńskich koron (ok. 13 mld zł) wypracowanego w roku ubiegłym. Około 85 proc. wartości EBITDA, którą da Duńczykom ta transakcja, zostanie zaksięgowana w wynikach za 2018 r.

Teraz Orsted informuje o przejęciu od D.E. Shaw Group za 510 mln dolarów amerykańskiego dewelopera Deepwater Wind, który ma już na koncie budowę pierwszej w USA – skromnej jak na warunki europejskie – uruchomionej pod koniec 2016 roku morskiej farmy wiatrowej o mocy 30 MW (5 wiatraków GE po 6 MW), która powstała u wybrzeży Rhode Island.

Do Deepwater Wind należą ponadto znajdujące się na różnym etapie zaawansowania projekty offshore na łączną moc 3,3 GW. Chodzi m.in. o projekty o mocy 810 MW rozwijane u wybrzeży stanów Rhode Island, Connecticut, Maryland i Nowy Jork, dla których zabezpieczono już kontrakty na sprzedaż energii, bądź takie kontrakty są w trakcie finalizacji.

Amerykański deweloper posiada ponadto prawa do realizacji morskich farm wiatrowych na łączną moc 2,5 GW, które mają powstać u wybrzeży stanów Massachusetts oraz Delaware. W tym projekty o mocy 1,2 GW są rozwijane we współpracy z PSEG, koncernem energetycznym z New Jersey.

Zobacz też: Japonia: kolejny okręt podwodny klasy Soryu zwodowany w Kobe.

Przejęcie Deepwater Wind wzmocni portfolio Orted w morskiej energetyce wiatrowej w USA, na które już wcześniej składały się projekty morskich wiatraków na ok. 5,5 GW. Duńczycy zabezpieczyli prawa do budowy we współpracy z firmą Eversource morskich wiatraków o mocy 2 GW u wybrzeży Massachusetts, a także szykują się do postawienia wiatraków o mocy do 3,5 GW u wybrzeży New Jersey.

Z kolei w stanie Virginia Orsted postawi dwie testowe turbiny wiatrowe o mocy po 6 MW, które w przyszłości mogą stać się częścią ogromnej, przybrzeżnej farmy wiatrowej o potencjale mogącym wynieść nawet 2 GW.

Źródło: gramwzielone.pl

Offshore – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.