Portal Stoczniowy

Sonary ST2400 VDS norweskiej firmy Kongsberg to sprzęt przeznaczony do wykrywania okrętów podwodnych, dronów morskich i min. Fińska marynarka wojenna wyposaży w nie cztery korwety rakietowe klasy Hamina, które operują na Morzu Bałtyckim.

Zakup sonarów to element realizowanego przez fińskie ministerstwo obrony programu Squadron 2000, który ma przedłużyć resurs korwet rakietowych Hamina do 2030 r. Ma to być pomostowe rozwiązanie, które zapewni fińskiej marynarce zdolność zwalczania okrętów podwodnych po wycofaniu korwet rakietowych klasy Rauma do momentu wejścia do służby nowych okrętów budowanych w ramach programu Squadron 2020.

Zobacz też: Arrowhead 140: nowa lekka fregata rakietowa dla Royal Navy [VIDEO]

System ST2400 VDS został zaprojektowany do wykrywania łodzi podwodnych, min i bezzałogowych pojazdów podwodnych w wodach przybrzeżnych. Sonary zostaną zamontowane na wszystkich czterech fińskich korwetach klasy Hamina, które operują na Bałtyku.

Kongsberg Maritime podał w komunikacie, że sonary STS2400 VDS zostały zaprojektowane w celu wykrywania okrętów podwodnych, min oraz podwodnych jednostek bezzałogowych. Wyposażenie w te sonary czterech fińskich korwet rakietowych klasy Hamina umożliwi im walkę z podwodnymi zagrożeniami.

ST2400 VDS to sonar średniej częstotliwości, zaprojektowany z naciskiem na wydajność i operowanie w płytkich wodach. Sonar ma kompaktową konstrukcję, która w waży mniej niż trzy tony. Sprzęt może być używany zarówno podczas szybkiego manewrowania okrętu, jak i w zupełnym zatrzymaniu jednostki. Sonar radzi sobie w najtrudniejszym środowisku akustycznym, nie ograniczając manewrowości okrętu.

Zobacz też: Damen i Saab prezentują nowy okręt podwodny dla holenderskiej marynarki.

– Fińska marynarka wojenna była naszym kluczowym partnerem od czasu opracowania pierwszego modelu ST2400 VDS w latach 90-tych aż do najnowszej wersji ST24000 VDS, którą mamy dzisiaj. Sonar został przetestowany w trudnych warunkach, w płytkich wodach Bałtyku. Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój i udoskonalenie naszego systemu – powiedział Thomas Hostvedt Dahle, dyrektor ds. sprzedaży Kongsberg Maritime Subsea Naval.

Oprócz nowych sonarów okręty rakietowe klasy Hamina zostaną wyposażone również torpedy, armaty morskie Bofors 40 Mk4, system zarządzania walką (CMS) oraz system kontroli ognia FCS dostarczone przez Saaba. Finlandzki resort obrony planuje także kupić systemy rakietowe Harpoon i ESSM. Mają w nie zostać wyposażone korwety klasy Hamina, jak i nowe okręty bojowe budowane w ramach programu Squadron 2020.

Podpis: tz