Kongsberg NSM / Portal Stoczniowy

Firma Kongsberg Defence & Aerospace z norweskiej grupy przemysłowej Kongsberg poinformowała, że pozyskała kontakt na dostawę rakiet przeciwokrętowych NSM (Naval Strike Missile) dla marynarek wojennych Niemiec i Norwegii.

Kontrakt nadzorowany przez Norweską Agencję Materiałów Obronnych to konsekwencja bilateralnej umowy podpisanej przez Norwegię i Niemcy w 2017 r. Umowa ta dotyczy szerokiej współpracy w zakresie dostaw uzbrojenia oraz współpracy przemysłów zbrojeniowych i stoczniowych obu państw, przede wszystkim odnośnie do wspólnej budowy okrętów podwodnych. Kontrakt na dostawę rakiet NSM, który pozyskał Kongsberg, stanowi pierwszą fazę realizacji tej umowy.

Zamówienie jest warte 26,8 mln dolarów i ma zostać zrealizowane w ciągu roku. W ramach kontraktu norweska firma zbrojeniowa będzie współpracować z niemieckim koncernem stoczniowym ThyssenKrupp Marine Systems. Kongsberg i TKMS będą także współpracować w zakresie konserwacji oraz zabezpieczenia łańcucha logistycznego dla systemu rakietowego NSM.

To kolejny krok w zacieśnieniu norwesko-niemieckiej współpracy przemysłowej. Grupa Kongsberg i niemiecki holding stoczniowy TKMS przymierzają się do uruchomienia wspólnego projektu budowy czterech okrętów podwodnych typu A212: po dwa okręty mają trafić do Norwegów i Niemców. Prawdopodobnie umowa w tej sprawie zostanie podpisana w 2019 r., a dostawy mają ruszyć w połowie 2020 r. Ponadto Kongsberg oraz Atlas Elektronik, spółka zależna ThyssenKrupp Marine Systems, utworzyły spółkę joint-venture o nazwie kta naval systems, która ma być dostawcą systemów bojowych dla okrętów podwodnych.

Na początku czerwca br. amerykański koncern rakietowy Raytheon poinformował, że amerykańska marynarka wojenna US Navy wybrała rakiety przeciwokrętowe NSM jako uzbrojenie nowych fregat oraz okrętów obrony wybrzeża typu LCS (Littoral Compat Ship). Kontrakt wart jest 14,8 mln dolarów i według mediów dotyczy on zakupu jednego systemu rakietowego, ale umowa przewiduje również możliwość zakupu większej ilości uzbrojenia w ramach opcji. W sumie kontrakt może być wart nawet 847,6 mln dolarów.

Wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych NSM, którego producentem jest norweski Kongsberg, znajdują się na wyposażeniu polskiej Morskiej Jednostki Rakietowej.

Podpis: TZ