Fot. Marine Traffic

Kontenerowiec Ever Given, który od 23 marca blokuje Kanał Sueski, przyjął właściwą pozycję i obecnie płynie na północ. Żegluga w kanale zostanie wkrótce przywrócona – poinformował w poniedziałek w oświadczeniu Zarząd Kanału Sueskiego (SCA).

 

Dzisiejsza noc była kluczowa dla przywrócenia kontenerowca do właściwej pozycji. W tym zadaniu pomógł przypływ. Podczas pełni Księżyc, Ziemia i Słońce ustawione są w jednej linii, przez co przypływy są wyższe, a odpływy niższe – wyjaśnia AP. Ze względu na zablokowanie dziobu na płyciźnie przy brzegu, Kanał Sueski pozostaje wciąż zablokowany.

Zarząd Kanału Sueskiego poinformował o odsunięciu rufy statku na ponad 100 metrów od brzegu, gdzie w chwili rozpoczęcia operacji były to około 4 metry.

W operację odblokowywania zaangażowane były egipskie władze oraz holenderska firma Boskalis wyspecjalizowana w pracach pogłębionych. W niedzielę na przejście przez kanał oczekiwało co najmniej 369 statków. Żegluga w Kanale Sueskim w ciągu najbliższych godzin zostanie przywrócona.

Podpis: MD/PAP