Armator Samskip wprowadza cotygodniowe połączenie między Gdańskiem a portami Danii i  Norwegii.  Tym samym na Nabrzeżu Szczecińskim w Porcie Gdańsk pojawiła się nowa regularna linia kontenerowa.

Nabrzeże Szczecińskie w Porcie Gdańsk, dzięki współpracy Portu Gdańskiego Eksploatacji i firmy Samskip, będzie obsługiwało połączenie kontenerowe między Skandynawią a Polską.

W kontenerach Samskipu do Gdańska transportowane będą mrożone ryby, w eksporcie statek będzie zabierał materiały budowlane i dobra konsumpcyjne. Serwis przystosowany jest też do obsługi ładunków ponadgabarytowych na specjalistycznych kontenerach.

„Ożywienie wewnętrznej części Portu Gdańsk jest jednym z naszych priorytetów. Właśnie dlatego przebudowujemy nabrzeża wzdłuż Martwej Wisły i pogłębiamy kanał portowy. To szczególnie wrażliwe miejsce Portu – o określonych możliwościach ze względu na głębokość i szerokość. Cieszy nas, że współpraca PGE z Samskipem ma w tym ożywianiu znaczący udział. Pokazuje, że kontenery można przeładowywać nie tylko w głębokowodnej części Portu” – powiedział Marcin Osowski, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk ds. Infrastruktury.

Do Nabrzeża Szczecińskiego zawijać będą na zmianę dwie jednostki firmy Samskip – w każdy piątek w Porcie Gdańsk pojawi się jeden statek.

„Wybór miejsca zawijania kontenerowca nie jest przypadkowy. Transport oferowany przez Samskip będzie konkurował z autami. Jako główny operator przeładunkowy na terenie Portu Gdańsk w Porcie Wewnętrznym możemy kształtować procesy logistyczne” – powiedział  Radosław Stojek, prezes Portu Gdańskiego Eksploatacji.

Serwis jest realizowany do Oslo, Aarhus, Tananger, Bergen i Alesund, gdzie Samskip posiada hub chłodniczy. Port w Aarhus w Danii jest miejscem przeładunku towarów na serwis kontenerowy do Rejkjawiku. Kolejnym przystankiem na trasie ze Skandynawii do Polski będzie Hamburg, z którego kontenerowiec wpłynie na Bałtyk kanałem Kilońskim.

„ Jesteśmy zadowoleni mogąc zaoferować klientom pierwszy produkt multimodalny z Bałtyku do Norwegii o tym zasięgu. Serwis morski z Gdańska, w ramach którego Samskip realizuje dostawy od drzwi do drzwi, jest alternatywą dla transportu drogowego ze względu na czas transportu, korzystną strukturę kosztową i mniejszą szkodliwość dla środowiska. Liczymy, że serwis pomoże w dalszej ekspansji polskich eksporterów w Norwegii”- dodał Filip Chajęcki, dyrektor zarządzający Samskip w Polsce.

Firma Samskip wywodzi się z Islandii, ale główna siedziba jest zlokalizowana w Rotterdamie.

Władze spółki już wcześniej zauważyły możliwości, jakie niesie współpraca z Portem Gdańsk. Konsekwencją tego było otworzenie biura handlowego w Gdańsku w 2017 roku.  Firma realizuje transporty z Polski na liniach handlowych do Islandii, Wysp Owczych, Norwegii, Danii i innych krajów Europejskich.

Podpis   ER