Fot.: por. Robert Suchy, CO MON

Szef ministerstwa obrony Mariusz Błaszczak 19 czerwca br. wyznaczył nowego inspektora marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Sił Zbrojnych. Stanowisko to objął kadm Jarosław Ziemiański. Kim jest nowy inspektor MW?

Kadm. Jarosław Ziemiański urodził się 16 czerwca 1963 r. w Gdańsku. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. Po zakończeniu studiów pełnił służbę w 2. Dywizjonie Kutrów Rakietowo-Torpedowych 3. Flotylli Okrętów (przeformowanym w późniejszych latach kolejno w 2. Dywizjon Okrętów Rakietowych i 32. Dywizjon Okrętów Rakietowych).

Zobacz też: Rosjanie pracują nad nowym, większym okrętem desantowym.

Podczas swojej służby pełnił m.in. obowiązki zastępcy dowódcy oraz dowódcy ORP Górnik . W latach 1995-2001 służył w sztabie 2. Dywizjonu Okrętów Rakietowych (32. Dywizjonu Okrętów Rakietowych) na stanowiskach starszego oficera operacyjno-szkoleniowego, szefa sztabu, zastępcy dowódcy dywizjonu-szefa sztabu i dowódcy dywizjonu.

Po ukończeniu w 2008 r. Studium Polityki Obronnej w USA został wyznaczony na stanowisko asystenta szefa Sztabu Generalnego WP do spraw Marynarki Wojennej RP. 3 listopada 2008 r. kadm. Ziemiański objął obowiązki zastępcy dowódcy Centrum Operacji Morskich. W 2009 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. W  2014 r. służył w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych na stanowisku szefa Zarządu Uzbrojenia. Od 1 listopada 2014 r. na stanowisku szefa zarządu  – zastępcy Inspektora Marynarki Wojennej.

Zobacz też: MON szykuje dokumenty do programu Miecznik.

Kontradmirał Jarosław Ziemiański ukończył Kurs Przeszkolenia Taktycznego Oficerów w Akademii Marynarki Wojennej, Studium Operacyjno-Strategiczne w Akademii Dowódczo-Sztabowej Połączonych Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii oraz Studium Polityki Obronnej w Akademii Marynarki Wojennej w USA.

Na stanowisku inspektora marynarki wojennej w dowództwie generalnym kadm. Jarosław Ziemiański zastąpił kadm. Mirosława Mordela, które funkcję tę pełnił od marca 2016 r.

Źródło: MON, fot.: por. Robert Suchy/CO MON