Fot. LACROIX

Umowa Leonardo i LACROIX pozwoli na przeprowadzenie integracji środków przeciwdziałania antytorpedowego MJTE z systemem wyrzutni celów pozornych SYLENA MK2. System SYLENA MK2, który może wystrzeliwać szeroką gamę środków przeciwdziałania dla ochrony różnych okrętów począwszy od kutrów patrolowych (OPV) po duże fregaty, umożliwia poszerzenie rynku MJTE (Mobile Jammer Target Emulator) o małe i średnie okręty.

Leonardo i LACROIX podpisały strategiczne porozumienie, w ramach którego partnerzy będą współpracować w celu opracowywania i integracji rozwiązań w sektorze środków przeciwdziałania morskiego. Współpraca, która będzie skierowana zarówno na nowe technologie, jak i możliwości biznesowe, początkowo zakłada stworzenie rozwiązania Sylena Mk 2/MJTE. Dzięki temu wyrzutnia okrętowa celów pozornych Sylena Mk 2 DLS (Decoy Launching System) produkcji Lacroix zostanie zintegrowana z samobieżnymi środkami zakłócania akustycznych głowic naprowadzania torped Leonardo MJTE (Mobile Jammer Target Emulator).

MJTE to rozwiązanie zakłócające torpedy najnowszej generacji spółki Leonardo. Może naśladować sygnaturę akustyczną swojej platformy (bronionego okrętu) i emitować silny sygnał zagłuszający, aby tworzyć przekonujące fałszywe cele, umożliwiając atakowanej jednostce wykonanie skutecznego manewru unikowego. W porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, nowy MJTE zawiera szereg technik w niedrogim nośniku i działa skutecznie na krótkim zasięgu.

MJTE jest częścią nowego zestawu przeciwtorpedowego Leonardo, który obejmuje ponadto: sonar holowany Black Snake, wyrzutnię ruchomą ODLS20 (Oto Decoy Launching System 20) i pakiet oprogramowania, który oblicza optymalny czas wystrzelania „wabików” i kierunki ucieczki broniącego się okrętu.

Umowa współpracy między Leonardo i LACROIX poszerzy dostępny rynek zarówno dla środków przeciwdziałania MJTE jak i systemu wyrzutni SYLENA MK2.

Kompaktowa i lekka konstrukcja wyrzutni Sylena Mk 2 sprawia, że nadaje się ona do instalacji na okrętach średniej i małej wyporności, rozszerzając potencjalną bazę użytkowników MJTE. W ten sposób wysokie możliwości obrony, jakie daje MJTE, poprawią użyteczność systemu Sylena Mk 2.

Andrea Padella, szef działu systemów obronnych w Leonardo Electronics, powiedział: „Umowa potwierdza zdolność Leonardo do interpretowania, reagowania i często przewidywania potrzeb rynku. Współpraca z Lacroix zapewnia wyraźną synergię, ponieważ razem możemy zaoferować wyrafinowane rozwiązanie przeciw okrętom podwodnym, nawet dla platform z ograniczoną przestrzenią. Wymagają one kompaktowych i lekkich wyrzutni, które mogą jednocześnie zapewniać zdolność obrony przed pociskami przeciwokrętowymi i okrętami podwodnymi”.

Koncern Leonardo jest oddany sprawie zabezpieczania i ochraniania ludzi i społeczności na całym świecie, dzięki swojej pozycji lidera w zakresie technologii następnej generacji. Współpraca z przemysłem, rządami, oraz między poszczególnymi ludźmi dla uzyskania najlepszych zdolności w zakresie bezpieczeństwa, stanowi fundament element planu strategicznego koncernu Leonardo pod nazwą „ Be Tomorrow – Leonard 2030.”

François Moulinier, dyrektor operacyjny Lacroix Defence, stwierdził: „Po wysiłku, który podjęliśmy z Leonardo, aby zintegrować wyrzutnię Sylena z ich systemem zarządzania walką ATHENA-C w ramach realizowanych kontraktów, ta współpraca jest naturalnym kolejnym krokiem w rozwoju wspólnych rozwiązań. Leonardo jest głównym graczem w Europejskiej Obronnej Bazie Przemysłowej i Technologicznej (EDTIB, European Defence Technological and Industrial Base), a to partnerstwo dowodzi dojrzałości naszych rozwiązań, niezrównanej modułowości i wszechstronności gamy naszych systemów”.

Na życzenie klientów, firma LACROIX opracowuje od roku 2012 serię wyrzutni celów pozornych nowej generacji (Decoy Launching Systems – DLS), które mają chronić i znacznie zwiększać wskaźnik przeżywalności okrętów, począwszy od patrolowców wyposażonych w lekką wersję systemu SYLENA® Lightweight po niszczyciele korzystające z systemów SYLENA® MK1 oraz MK2. Wyrzutnie SYLENA® są zdolne do korzystania z amunicji najnowszej generacji SEACLAD®, radiolokacyjnych odbijaczy kątowych i celów pozornych działających w podczerwieni a także rozwiązań do zwalczania okrętów podwodnych, przy czym cele przeciwtorpedowe SEALAT są przeznaczone do użycia z wyrzutni SYLENA® MK2. SYLENA® MK2 DLS jest pierwszą nieruchomą (montowaną na stałe do pokładu) wyrzutnią będącą w użyciu, obsługującą jednocześnie amunicję przeciw pociskom i torpedom, maksymalizując ochronę okrętu, dzięki niezawodnemu systemowi cechującemu się niskimi kosztami eksploatacji.

Fakt, że wyrzutnie SYLENA® DLS wystrzeliwują amunicję metodą moździerzową, bez konieczności podłączania instalacji pneumatycznej, i mają niewielkie wymagania geometryczne do instalacji na pokładzie oraz cechują się małą siłą odrzutu, pozwolił na ograniczenie kosztów zakupu i integracji na okręcie. Dlatego właśnie ten system już przekonał szereg marynarek wojennych do zakupu i zmodernizowania lub wyposażenia użytkowanych okrętów.

Źródło: Leonardo