Fot. Leonardo

Leonardo jest liderem na rynku w projektowaniu i dostarczaniu systemów i produktów dla obrony morskiej oraz nadzoru strefy przybrzeżnej. Firma jest w stanie spełnić wszelkie wymagania marynarki wojennej, uwzględniając każdy typ okrętu, dowolnej klasy i wyporności – od małych okrętów patrolowych i trałowców po lotniskowce.

W ciągu ostatnich 50 lat, ponad 40 organizacji morskich na całym świecie wybrało technologię Leonardo, aby wyposażyć ponad 100 okrętów wojennych. Oprócz włoskiego programu „Legge Navale (Prawo Morskie)”, w ramach którego flota tego kraju znacznie się odnowi, inne znaczące projekty obejmują wspólne włosko-francuskie programy, jak Horizon i FREMM, program modernizacji Marynarki Wojennej Kataru oraz partnerstwo ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sektorze morskim. Pozwoliło to firmie Leonardo ugruntować pozycję znaczącego, międzynarodowego partnera w zakresie integracji systemów bojowych, a także czołowego dostawcy zaawansowanego sprzętu spełniającego wymagania współczesnej marynarki wojennej.

Oferta Leonardo w zakresie obrony morskiej obejmuje szeroką gamę produktów i specjalistycznych umiejętności w zakresie: od zdolności produkcyjnych i integracji systemów walki, zarządzania walką morską i systemów komunikacji, po najnowszej generacji czujniki radarowe, systemy kierowania ogniem, elektrooptykę i systemy nawigacji. W ofercie znajdują się również zintegrowane bezzałogowe statki powietrzne, stanowiska dla armat różnego kalibru, pociski, torpedy, sonary i zestawy do walki elektronicznej.

Dziedzictwo biznesowe firmy w zakresie projektowania, rozwoju i wdrażania systemów dowodzenia i kontroli dało początek systemowi zarządzania walką morską najnowszej generacji – ATHENA, który umożliwia gromadzenie, łączenie i zarządzanie danymi dla efektywnej oceny scenariuszy oraz zarządzanie dostępnymi zasobami, a tym samym zapewnienie szybkich i skutecznych procesów decyzyjnych.

Wszystkie systemy radarowe Leonardo charakteryzują się najnowocześniejszą technologią, elastycznością i modułowością operacyjną. Najnowszym przykładem jest wielofunkcyjna rodzina radarów KRONOS®, dostępnych w konfiguracjach z nieruchomą i obrotową powierzchnią czołową – w pasmach częstotliwości X, C i L, w oparciu o technologię Leonardo GaAs i GaN. Systemy kierowania ogniem są również w czołówce technologii: nowy NA30S MK2, wyposażony w antenę i dwuzakresowy radar (X i Ka), może obsługiwać do trzech rodzajów broni.

Leonardo zajmuje pozycję światowego lidera w projektowaniu, opracowywaniu i produkcji armat morskich małego, średniego i dużego kalibru (od 12,7 do 127 mm) z artylerią 76 mm będących na uzbrojeniu ponad 60 marynarek wojennych świata. Gama produktów najnowszej generacji: 127/64 Light Weight, Marlin 40 i Marlin 30, uzupełnia jej elastyczne i wydajne portfolio.

Leonardo oferuje również innowacyjną amunicję DART dla wojsk lądowych i marynarki wojennej do obrony przed pociskami i wysoce manewrującymi celami, a także rodzinę precyzyjnej amunicji Vulcano, która może celnie trafiać w cele odległe nawet o 100 kilometrów. W dziedzinie podwodnych systemów obronnych, firma projektuje, produkuje i integruje ciężkie i lekkie torpedy, systemy przeciwdziałania torpedom dla okrętów podwodnych i okrętów nawodnych oraz systemy sonarowe do obserwacji podwodnej. Warto zauważyć, że portfolio ciężkich torped Leonardo obejmuje najnowszą generację Black Shark, zaprojektowaną z myślą o przeciwdziałaniu najbardziej wymagającym zagrożeniom powierzchniowym i podwodnym.

W portfolio lekkich torped firmy znajdują się bestsellery: A244, z których sprzedano już ponad 1200 (w różnych wersjach), oraz MU90, wyprodukowane i wprowadzone na rynek w ramach międzynarodowej współpracy z Eurotorp. Leonardo kontynuuje także projektowanie nowych, zaawansowanych technologicznie lekkich torped. Leonardo opracowuje również systemy ochrony dla powierzchniowych i podwodnych jednostek morskich. Posiadając doświadczenie w dziedzinie sonarów, firma dostarcza również systemy podwodnego nadzoru dla portów, obszarów przybrzeżnych i strategicznych miejsc. Produkowane przez firmę systemy podwodne, wybrane i używane przez wiele sił morskich na całym świecie, są używane w ponad 30 krajach.

Leonardo może również poszczycić się wiodącą rolą w sektorze śmigłowców morskich, dzięki najszerszej i najnowocześniejszej gamie produktów dostępnych obecnie na rynku, a w niej trzysilnikowy średniociężki śmigłowiec AW101 i pośredni dwusilnikowy AW159, bez uwzględnienia innych platform Leonardo wykorzystywanych do podwójnego zastosowania i zdolnych do pracy na morzu oraz, w niektórych przypadkach, w trybie zaokrętowanym, w szczególności do zadań nadzoru oraz poszukiwawczo-ratowniczych. Śmigłowce morskie Leonardo pokrywają swoimi zdolnościami szerokie spektrum wyspecjalizowanych zadań, takich jak zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych, pikiety radarowe i obserwacja, wsparcie działań amfibijnych i operacje z udziałem sił specjalnych, poszukiwania i ratownictwo. Niedawno do oferty dołączył również bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu AWHERO klasy 200 kg, z powodzeniem już wykorzystywany w międzynarodowych działaniach demonstracyjnych, takich jak Ocean 2020. AWHERO integruje wiele systemów i czujników firmy Leonardo i jest zoptymalizowany do użycia w jednostkach morskich do wykonywania takich zadań, jak obserwacja, rozpoznanie, wsparcie bezpieczeństwa morskiego i misje antypirackie, aby wymienić tylko kilka.

Źródło: Leonardo