Total LNG / Portal Stoczniowy

Francuski gigant energetyczny Total ogłosił, że zamknął transakcję nabycia portfela aktywów wydobywczych skroplonego gazu ziemnego LNG spółki Engie. Łączna wartość przejętych aktywów wynosi 1,5 miliarda dolarów.

Przejęcie, ogłoszone w listopadzie ubiegłego roku, zapewniło koncernowi Total drugie miejsce wśród globalnych graczy na rynku LNG. Portfolio aktywów przejętych aktywów firmy Engie obejmuje cześć floty gazowców LNG, instalacje do skraplania gazu ziemnego, partnerstwo w amerykańskim projekcie Cameron LNG (udział Total będzie wynosił 16,6 proc., długoterminowe umowy handlowe dotyczące skroplonego gazu ziemnego, a także dostęp do infrastruktury regazyfikacyjnej w Europie.

Total podał w komunikacie, że jeżeli sytuacja na światowym rynku ropy ulegnie poprawie w następnych latach, dzięki przejętym aktywom bilans finansowy koncernu może poprawić się o dodatkowe 550 milionów dolarów rocznie.

Akwizycja części aktywów firmy Engie przez Total oznacza także zwiększenie należącej do koncernu floty specjalistycznych statków do przewozu gazu LNG do 18 sztuk, z czego dwa statki to pływające magazyny gazu wyposażone w infrastrukturę regazyfikacyjną (Floating Storage and Regasification Units – FSRU). Total przejmie także zespoły pracowników Engie, zaangażowane w projekty związane z LNG.

Patric Pouyanné, prezes i dyrektor generalny koncernu Total, podkreśla, że przejęcie biznesu LNG od firmy Engie oznacza duże zmiany we francuskim przedsiębiorstwie. Jak mówi, pozwoli to Totalowi na wykorzystanie wielkości korporacji oraz elastyczności na szybko rosnącym i coraz bardziej skomercjalizowanym rynku skroplonego gazu ziemnego LNG. Podkreśla, że dzięki akwizycji udział koncernu w światowym rynku LNG wzrośnie do 10 proc., a do 2020 roku holding będzie dysponował portfelem zamówień na dostawę 40 megaton LNG.

Podpis: TZ