Jamał LNG / Portal Stoczniowy

Rosyjski koncern energetyczny Novatek dostarczył pierwszą dostawę skroplonego LNG do Brazylii. Surowiec pochodzi z terminalu Jamał LNG na Półwyspie Jamalskim.

Skroplony gaz ziemny został dostarczony do terminala regazyfikacyjnego Bahia, którego właścicielem i operatorem jest koncern energetyczny Petrobas. Ładunek LNG do Brazylii został wysłany za pośrednictwem spółki należącej do rosyjskiej grupy energetycznej Novatek Gas and Power Asia.

Prezes zarządu koncernu Novatek Leonid Mikhelson podkreśla, że jednym z elementów strategii marketingowej grupy w zakresie LNG jest dywersyfikacja kierunków dostaw oraz poszerzanie bazy klientów.

Przesyłka do Brazylii to pierwszy transport LNG z terminala Jamał LNG do Ameryki Południowej. Szef rosyjskiego koncernu podkreśla, że Novatek jest w stanie dostarczać skroplony gaz ziemny w dowolne miejsce na świecie.

Zobacz też: Kronsztad: nowy okręt podwodny klasy Łada wzmocni rosyjską Flotę Bałtycką.

Novatek to jeden z największych rosyjskich producentów gazu ziemnego. W 2017 roku grupa weszła na globalny rynek surowców energetycznych dzięki uruchomieniu projektu Jamał LNG. 50,1 proc. udziałów w projekcie posiada rosyjski koncern Novatek, po 20 proc. francuska grupa Total i chińska spółka CNPC. 9,9 proc. udziałów ma chiński fundusz inwestycyjny Silk Road Fund.

Podpis: am

LNG – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.