8 kwietnia, siedem dni po opuszczeniu bazy marynarki wojennej w Norfolk, lotniskowiec US Navy Abraham Lincoln i okręty z jego grupy uderzeniowej (Carrier Strike Group) wpłynęły na obszar działania VI Floty USA. Jednostki będą operować na Morzu Śródziemnym zanim dostaną się do Zatoki Perskiej.

Oprócz lotniskowca, na wody pomiędzy Europą a Afryką weszły krążownik rakietowy typu Ticonderoga USS Leyte Gulf (CG 55) oraz niszczyciele z eskadry niszczycieli DESRON 2. Grupa uderzeniowa ostatecznie będzie operować na Oceanie Indyjskim, Morzu Południowochińskim i Oceanie Spokojnym, zanim dotrze do nowego portu macierzystego w San Diego. USS Abraham Lincoln zmienia port macierzysty po zakończeniu remontu zrealizowanego w połowie czasu jest całkowitej eksploatacji.

– Grupa uderzeniowa Abrahama Lincolna ciężko pracowała, aby przygotować się do naszych operacji w VI Flocie USA. Jesteśmy gotowi do realizacji naszej misji – powiedział dowódca USS Abraham Lincoln, kontradmirał John Wade. Do grupy jako jej wsparcie dołączył również okręt hiszpańskiej marynarki wojennej – fregata typu Alvaro de Bazan ESPS Mendez Nunez (F104).

Może Cię zainteresować:

Ukraina na morzu. Strategia rozwoju floty do 2025 roku [ANALIZA]

Ukraina na morzu. Strategia rozwoju floty do 2025 roku [ANALIZA]

8 kwietnia, siedem dni po opuszczeniu bazy marynarki wojennej w Norfolk, Lotniskowiec US Navy Abraham Lincoln i okręty z jego grupy uderzeniowej (Carrier Strike Group) wpłynęły na obszar działania VI Floty USA. Czytaj dalej

Zwodowany w 1988 lotniskowiec o napędzie atomowym USS Abraham Lincoln jest piątym okrętem typu Nimitz. Brał udział w szeregu operacji, spośród których wymienić można m.in. Southern Watch, Infinite Reach, Enduring Freedom, czy Iraqi Freedom. Podczas swoich 30 lat służby przeszedł wiele remontów, prac konserwacyjnych i modernizacji. Ostatnie, związane z osiągnięciem połowy planowanego czasu życia dotyczyły wymiany wielu komponentów oraz uzupełnienia paliwa.

VI flota USA jest związkiem operacyjnym US Navy stacjonującym na Morzu Śródziemnym i podlegającym Dowództwu Marynarki Wojennej USA w Europie. Siedziba główna VI floty znajduje się w kompleksie wojskowym Naval Support Activity w Neapolu we Włoszech. Oficjalnym zadaniem tego związku operacyjnego jest prowadzenie pełnego zakresu operacji morskich i bezpieczeństwa w teatrze działań we współpracy z siłami sojuszniczymi w celu zwiększania stabilności i bezpieczeństwa w Europie i Afryce. Obecnym dowódcą VI floty jest wiceadmirał Lisa M. Franchetti.

Podpis: km