Duńska firma specjalizująca się w produkcji morskich turbin wiatrowych właśnie ogłosiła, że wprowadza do sprzedaży pierwszą na świecie turbinę o mocy 10 MW.

Informacja ta została ogłoszona podczas Global Wind Summit w Hamburgu. Największy na świecie producent morskich turbin wiatrowych pochwalił się, że wprowadza na rynek pierwsze takie urządzenie o dwucyfrowej mocy. Turbina V164-10.0 o mocy 10 MW jest już dostępna w sprzedaży.

– To, co wcześniej było nieosiągalne, teraz stało się nowym punktem odniesienia – Philippe Kavafyan, prezes MHI Vestas nie kryje zadowolenia. Według niego to kamień milowy na drodze rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. – Daje nam to możliwość oddania hołdu wszystkim pionierom branży wiatrowej, którzy doprowadzili nas do tego historycznego, dwucyfrowego nominalnego potencjału – zaznaczył w swoim przemówieniu.

Zobacz też: Morska Stocznia Remontowa Gryfia z lepszym wynikiem, ale bez prezesa.

Duńska spółka podkreśla, że nowa turbina wykorzystuje rozwiązania, które sprawdziły się w modelu V164 o mocy 8 MW. W sumie firma MHI Vestas sprzedała ponad sto takich rubin. Zostały one zainstalowane na niemieckich i brytyjskich farmach wiatrowych. Inżynierowie spółki zdołali wprowadzić szereg usprawnień, dzięki którym podnieśli efektywność turbiny o 2 MW.

– W MHI Vestas nie koncentrujemy się na tym, co robią inni, ale staramy się być najlepsi w tym, co robimy sami – powiedział dyrektor techniczny MHI Vestas Torben Hvid Lersen. – Turbina V164-10.0 to najlepszy dowód na to, że nie akceptujemy ograniczeń konwencjonalnego myślenia i że myślimy ponad nimi. Podjęliśmy wyzwanie osiągnięcia tego, co jest możliwe w naszej dziedzinie – dodał.

Zobacz też: Rośnie flota statków do obsługi rynku LNG. Stocznie azjatyckie dominują.

Duńska spółka zaznacza jednak, że modernizacja turbiny, żeby osiągnąć wydajność 10 MW, nie wymagała zaawansowanych zmian technologicznych czy konstrukcyjnych. Ograniczają się one m.in. do zwiększenia przepływu powietrza i chłodzenia w konwertorze. MHI Vestas podkreśla, że do osiągnięcia pełnej wydajności turbina potrzebuje wiatru wiejącego z prędkością 10 m/s. Co więcej, producent zapewnia, że turbina może pracować z taką wydajnością przez 25 lat.

MHI Vestas podkreśla, że nowa turbina może zostać zainstalowana na morzu w 2021 roku.

Podpis: am

Offshore – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.