W niedzielę 24 czerwca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w obchodach święta Marynarki Wojennej RP. Szef resortu obrony znaczną część swojego przemówienia poświęcił modernizacji technicznej floty wojennej.

Minister Mariusz Błaszczak mówił m.in. o finalizacji projektu budowy okrętu patrolowego ORP Ślązak. Jak ostatnio w wywiadzie dla Portalu Stoczniowego powiedział prezes PGZ Stoczni Wojennej Konrad Konefał, do wykonania został już niewielki zakres prac, a stocznia jest w stanie je skończyć w ciągu kilku miesięcy od podpisania umowy. Ze słów ministra obrony, które padły wczoraj w Gdyni, wynika, że umowa ta niedługo zostanie zawarta i stoczniowcy będą mogli ukończyć projekt.

Zobacz też: MON szykuje dokumenty do programu Miecznik.

–  Podjąłem ostatnie decyzje związane z wdrożeniem tego okrętu do służby w marynarce wojennej – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef resortu obrony mówił też o projekcie pozyskania okrętów podwodnych dla marynarki wojennej. W wywiadach, których ostatnio udzielił mediom, Mariusz Błaszczak podkreślał, że w pierwszej kolejności resort będzie prowadził negocjacje właśnie w sprawie programu trzech okrętów podwodnych o kryptonimie Orka. Jednocześnie kilka dni temu ministerstwo wskazywało w oficjalnych komunikatach, że „nie rezygnuje z żadnego programu modernizacyjnego”, mówił o tym również sam minister w wystąpieniu podczas uroczystości z okazji święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. To rozpaliło nadzieję części ekspertów oraz wojskowych na powrót resortu do realizacji programów pozyskania wielozadaniowych bojowych okrętów nawodnych dla marynarki wojennej. Jednak w przemówieniu z 24 czerwca br. minister obrony znów wyraźnie wskazał na okręty podwodne jako kwestię priorytetową.

Zobacz też: Prezes PGZ Stoczni Wojennej: Rozpoczęliśmy rekrutację i inwestycje, przed nami nowe kontrakty.

– Polska Marynarka Wojenna wymaga modernizacji sprzętowej. To jest proces, który jest realizowany dopiero teraz dlatego, że nasi poprzednicy nie dopełnili swoich obowiązków – zauważył Mariusz Błaszczak w swoim wystąpieniu. – Wyprodukowanie okrętu podwodnego zajmuje od pięciu do siedmiu lat, a więc te decyzje powinny zostać podjęte w roku 2011. My jesteśmy w fazie finalnej podejmowania decyzji. Rozmawiam z naszymi partnerami. W ostatni piątek prowadziłem rozmowę z jednym z nich. Podobne rozmowy odbyły się w poprzednim tygodniu. Zbliżamy się do finału. Uważamy, że marynarka wojenna stanowi ważne ogniwo w systemie bezpieczeństwa państwa – dodał minister obrony Mariusz Błaszczak.

O żadnym innym programie modernizacji technicznej marynarki wojennej minister Mariusz Błaszczak nie wspomniał. Za to szef resortu obrony zapewnił, iż podął decyzję o przeniesieniu dowództwa marynarki wojennej do Gdyni.

Źródło: MON, Fot.: Leszek Chemperek/CO MON

Przemysł stoczniowy – więcej wiadomości z branży znajdziesz tutaj.