Bułgaria / Portal Stoczniowy

Polska Agencja Prasowała podała, że w czwartek 19 lipca bułgarski parlament zatwierdził przeznaczenie 504 mln euro na pozyskanie dwóch okrętów patrolowych dla marynarki wojennej.

Jak przekazała PAP, projekt modernizacji bułgarskiej marynarki wojennej przewiduje pozyskanie dwóch wielozadaniowych okrętów patrolowych, zdolnych do uczestniczenia we wspólnych operacjach w ramach NATO i UE. Zgodnie z decyzją bułgarskiego parlamentu, okręty będą wyposażone w podstawowe uzbrojenie oraz, według PAP, „dodatkową technikę”. Ponadto kontrakt będzie przewidywał trzyletni pakiet pełnego wsparcia logistycznego. Nowe okręty zastąpią wysłużone jednostki pochodzące jeszcze z dawnego ZSRR.

Polska Agencja Prasowa podała, że zaproszenie do przetargu na dostawę nowych jednostek dla bułgarskiej marynarki wojennej do ośmiu producentów okrętów. Siedmiu z nich już potwierdziło swój udział. Harmonogram przewiduje, że jednostki zostaną dostarczone marynarce w 2025 oraz 2026 roku, a ich spłacenie zostanie rozłożone na okres 9 lat od momentu podpisania kontraktu.

Należy podkreślić, że w 2017 roku bułgarski resort obrony rozpisał przetarg na budowę dwóch wielozadaniowych okrętów patrolowych. W listopadzie ubiegłego roku szef bułgarskiego ministerstwa obrony powiedział, że do realizacji tego zadania została wybrana krajowa stocznia MTG Dolphin. Ta jednak w grudniu wycofała się z negocjacji z rządem. Powód? Obniżenie maksymalnej kwoty finansowania projektu.

PAP przypomina, że na początku czerwca br. parlament Bułgarii zaaprobował rządowy projekt modernizacji sił lądowych oraz lotnictwa wojskowego o wartości 1,69 mld euro. Ponadto według rządowego planu modernizacji sił zbrojnych Bułgaria powinna osiągnąć poziom wydatków na obronność wynoszący 2 proc. PKB w okresie do 2024 roku. Obecnie wydatki te wynoszą 1,3 proc. PKB. Z kolei w 2016 roku rząd Bułgarii zatwierdził realizację trzech projektów modernizacyjnych, dotyczących sił powietrznych i marynarki wojennej o wartości ponad 1,2 mld euro.

Podpis: am