Poseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w czwartek na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił o modernizacji technicznej polskiej floty wojennej, m.in. o projekcie zakupu australijskich fregat rakietowych typu Adelaide.

Poseł Michał Jach, zapytany o projekt zakupu dwóch australijskich fregat, powiedział, że okręty typu Adelaide „co prawda mają po dwadzieścia kilka lat”, ale w 2008 roku jednostki te przeszły kapitalny remont i zostały wyposażone w najnowocześniejsze systemy obrony rakietowej. Przewodniczący SKON podkreślił, że są to „bardzo nowoczesne” fregaty rakietowe „na obecnym poziomie technologicznym”.

– Jeśli się to powiedzie, będzie to niesamowite wzmocnienie polskiej marynarki wojennej, ale i polskich sił zbrojnych – powiedział Michał Jach na antenie Polskiego Radia.

Zobacz też: Michał Jach: powinniśmy mieć fregaty, wkrótce poznamy plan modernizacji marynarki [WYWIAD]

Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej mówił także o programie zakupu okrętów podwodnych nowego typu dla marynarki wojennej. Podkreślił, że jest to jeden z głównym priorytetów modernizacyjnych dla resortu obrony.

– Pan minister Mariusz Błaszczak jest zdeterminowany, żeby szybko podjąć decyzję o wyborze dostawcy tych okrętów podwodnych – powiedział Michał Jach i dodał, że szef resortu obrony chce również szybko podpisać kontrakt oraz rozpocząć prace. – To jest dosyć skomplikowana sprawa, ale cieszy mnie, że pan minister właśnie tak rozumie marynarkę wojenną i jej ważne zadanie w systemie naszego strategicznego bezpieczeństwa, co jeszcze kilka lat temu nie było takie oczywiste – dodał.

Źródło: PR24

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.