Saab / Portal Stoczniowy

Na międzynarodowych pokazach lotniczych Farnborough 2018 Saab pokazał po raz pierwszy przeciwokrętowy system rakietowy nowej generacji RBS15 Gungnir.

Historia zaprojektowanych do użycia przez wymagających klientów w najtrudniejszych warunkach pocisków rodziny RBS15 ma swój początek na wodach przybrzeżnych Bałtyku. W tego rodzaju środowisku pojawia się niezliczona liczba zagrożeń, których charakter może ulec zmianie wraz z rozwojem scenariuszy konfliktu. Siły zbrojne muszą zatem stawiać na ewolucję posiadanych systemów uzbrojenia, a RBS15 Gungnir zapewnia realizację ich potrzeb.

Nowy system, oparty na solidnej, autonomicznej i przystosowanej do działań w każdych warunkach pogodowych konstrukcji rodziny rakietowej RBS15, gwarantuje możliwość rozwijania go w przyszłości.

Zobacz też: Naval Group ze specjalną ofertą współpracy dla Polski przy programie Orka.

– Pocisk RBS15 Gungnir, dostępny zarówno w konfiguracji do odpalania z powietrza, jak i z lądu, oferuje znaczne korzyści w porównaniu z innymi systemami rakietowymi na rynku. Dzięki zwiększonemu zasięgowi wynoszącemu ponad 300 km i zaawansowanej głowicy naprowadzającej, pozwala na zwalczanie dowolnego celu w każdych warunkach – powiedział Görgen Johansson, starszy wiceprezes i szef obszaru biznesowej Saab Dynamics.

Opcja atakowania celów z powietrza, jak również z lądu i morza, pozwala na wykonywanie skoordynowanych ataków wieloma pociskami przeciwko szerokiej gamie celów morskich i lądowych, zwiększając tym samym elastyczność i szansę na sukces misji.

Podczas, gdy pociski RBS15 Mk3 zapewniają zdolności wymagane obecnie na polu bitwy, RBS15 Gungnir może zostać zintegrowany z istniejącą infrastrukturą RBS15, aby spełnić wymagania jutra. Nowy system jest wstecznie kompatybilny, tak więc korzystający obecnie z pocisku w wersji Mk3 mogą w prosty sposób dokonać przejścia na system Gungnir w przyszłości.

Program badawczo-rozwojowy nowej generacji pocisków RBS15, nazwanych następnie Gungnir, został zakontraktowany w marcu 2017 r. przez szwedzką agencję zamówień obronnych (FMV). Umowa opiewała na 3,2 miliarda koron szwedzkich, a dostawy mają nastąpić w latach 2017-2026. Dodatkowa partia pocisków została zamówiona przez FMV w kwietniu 2017 r. Kwota nowego zamówienia to 500 milionów koron szwedzkich, a jego realizacja przewidziana jest w połowie następnej dekady.

Zobacz też: PGZ Stocznia Wojenna rekrutuje specjalistów.

Rodzina pocisków RBS15 jest produkowana wspólnie przez Saab i Diehl Defence GmbH & Co. KG. Pociski wykorzystywane są przez MW, baterie nabrzeżne i siły powietrzne Szwecji, Finlandii, Niemiec, Polski, Chorwacji, Tajlandii i dodatkowego nieujawnionego kraju.

Nazwa Gungnir wywodzi się ze skandynawskiej mitologii i odnosi się do włóczni boga Odyna, która zawsze trafiała w cel. RBS15 Gungnir to ogólna nazwa systemu uzbrojenia, w konfiguracji wystrzeliwanej z powietrza znanego jako RBS15 Mk4 Air.

Podpis: tz

Marynarka wojenna – więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.