Saab / Portal Stoczniowy

Na międzynarodowych pokazach lotniczych Farnborough 2018 Saab pokazał po raz pierwszy przeciwokrętowy system rakietowy nowej generacji RBS15 Gungnir.

Na międzynarodowych pokazach lotniczych Farnborough 2018 Saab pokazał po raz pierwszy przeciwokrętowy system rakietowy nowej generacji RBS15 Gungnir.

Historia zaprojektowanych do użycia przez wymagających klientów w najtrudniejszych warunkach pocisków rodziny RBS15 ma swój początek na wodach przybrzeżnych Bałtyku. W tego rodzaju środowisku pojawia się niezliczona liczba zagrożeń, których charakter może ulec zmianie wraz z rozwojem scenariuszy konfliktu. Siły zbrojne muszą zatem stawiać na ewolucję posiadanych systemów uzbrojenia, a RBS15 Gungnir zapewnia realizację ich potrzeb.

Nowy system, oparty na solidnej, autonomicznej i przystosowanej do działań w każdych warunkach pogodowych konstrukcji rodziny rakietowej RBS15, gwarantuje możliwość rozwijania go w przyszłości.

– Pocisk RBS15 Gungnir, dostępny zarówno w konfiguracji do odpalania z powietrza, jak i z lądu, oferuje znaczne korzyści w porównaniu z innymi systemami rakietowymi na rynku. Dzięki zwiększonemu zasięgowi wynoszącemu ponad 300 km i zaawansowanej głowicy naprowadzającej, pozwala na zwalczanie dowolnego celu w każdych warunkach – powiedział Görgen Johansson, starszy wiceprezes i szef obszaru biznesowej Saab Dynamics.

Opcja atakowania celów z powietrza, jak również z lądu i morza, pozwala na wykonywanie skoordynowanych ataków wieloma pociskami przeciwko szerokiej gamie celów morskich i lądowych, zwiększając tym samym elastyczność i szansę na sukces misji.

Podczas, gdy pociski RBS15 Mk3 zapewniają zdolności wymagane obecnie na polu bitwy, RBS15 Gungnir może zostać zintegrowany z istniejącą infrastrukturą RBS15, aby spełnić wymagania jutra. Nowy system jest wstecznie kompatybilny, tak więc korzystający obecnie z pocisku w wersji Mk3 mogą w prosty sposób dokonać przejścia na system Gungnir w przyszłości.

Program badawczo-rozwojowy nowej generacji pocisków RBS15, nazwanych następnie Gungnir, został zakontraktowany w marcu 2017 r. przez szwedzką agencję zamówień obronnych (FMV). Umowa opiewała na 3,2 miliarda koron szwedzkich, a dostawy mają nastąpić w latach 2017-2026. Dodatkowa partia pocisków została zamówiona przez FMV w kwietniu 2017 r. Kwota nowego zamówienia to 500 milionów koron szwedzkich, a jego realizacja przewidziana jest w połowie następnej dekady.

Rodzina pocisków RBS15 jest produkowana wspólnie przez Saab i Diehl Defence GmbH & Co. KG. Pociski wykorzystywane są przez MW, baterie nabrzeżne i siły powietrzne Szwecji, Finlandii, Niemiec, Polski, Chorwacji, Tajlandii i dodatkowego nieujawnionego kraju.

Nazwa Gungnir wywodzi się ze skandynawskiej mitologii i odnosi się do włóczni boga Odyna, która zawsze trafiała w cel. RBS15 Gungnir to ogólna nazwa systemu uzbrojenia, w konfiguracji wystrzeliwanej z powietrza znanego jako RBS15 Mk4 Air.

Podpis: TZ