W trakcie napięć pomiędzy Indiami i Chinami spowodowanych sporem granicznym, 15 czerwca  Indyjska marynarka wojenna wzięła udział w ćwiczeniach wojskowych z grupą bojową USA w pobliżu Andamanów i Nikobarów w Zatoce Bengalskiej.

Grupa bojowa lotniskowca USS Nimitz wzięła udział w ćwiczeniach  PASSEX wraz z  okrętami indyjskimi.

Obecnie na wodach morza południowo chińskiego operują dwa lotniskowce grupy bojowej. Drugą z nich jest grupa lotniskowca USS Ronald Regan. Obie grupy realizują zadania zapewnienia swobody nawigacji i odstraszania marynarki wojennej Chin.

„Mogę potwierdzić, że USS Nimitz i USS Ronald Reagan prowadzą operacje i ćwiczenia na dwóch lotniskowcach na Morzu Południowochińskim w celu stabilizacji sytuacji w Azji południowo wschodniej – mówi komandor podporucznik Sean Brophy, rzecznik prasowy Carrier Strike Group 5 w wywiadzie dla agencji prasowej ANI.

Wcześniej w tym miesiącu Amerykanie odpowiedzieli na artykuł opublikowany przez Global Times, w którym rzecznik chińskiego rządu, ostrzegł Stany Zjednoczone przypominając o tym że Chiny są w posiadaniu broni opracowanej w celu zwalczania lotniskowców takiej jak pociski balistyczne DF-21D i DF26. Ich zasięg obejmuje akwen morza Południowochińskiego. Amerykańską odpowiedzią było oświadczenie że ich okręty operują na wodach międzynarodowych i w związku z tym nie ma powodu do obaw.

USA starają się zacieśniać relacje ze swoimi sojusznikami takimi jak Japonia i Australia a ostatnio wobec agresywnych poczynań Chin również ze skonfliktowanymi z nimi Chinami.

Indyjsko-amerykańskie ćwiczenia morskie odbywają się w momencie  gdy Chiny samodzielnie prowadzą ćwiczenia wojskowe w okolicy, w pobliżu spornej wyspy Paracel. Ćwiczenia te były krytykowane przez Stany Zjednoczone i inne kraje.

Napięcia między Indiami a Chinami powróciły po potyczkach w regionie jeziora Pangong we wschodnim Ladakhu w maju i dramatycznie wzrosły po zabiciu 20 żołnierzy indyjskich w regionie Doliny Galwan.

Po szeroko zakrojonych rozmowach wojskowych na wysokim szczeblu między obiema stronami zainicjowano wzajemne wycofanie się, w wyniku którego siły zbrojne cofnęły się  o dwa kilometry od LAC (linia faktycznej kontroli).

Podpis: Tomasz Witkiewicz