Fińska stocznia Meyer Turku Oy podała wyniki finansowe za 2017 r. Z informacji spółki wynika, że firma w ub.r. odnotowała 32 mln euro zysku netto przy 807,7 mln euro przychodu. Zysk zostanie przeznaczony na sfinansowanie programu inwestycyjnego w stoczni.

Zarząd Mayer Turku jest zadowolony z osiągniętych wyników. Spółka przekazała w komunikacie, że w ujęciu rok do roku przychód i zysk netto wzrosły.

W 2016 r. Meyer Turku Oy odnotowała 26,2 mln euro zysku netto (3,3 proc. przychodu), podczas gdy w 2017 r. stocznia zarobiła 32,2 mln euro netto (4,0 proc. przychodu). Dla porównania: jeszcze w 2015 r. stocznia odnotowała 16,5 mln euro zysku netto (2,8 proc. przychodu).

W ub.r. Meyer Turku dostarczyła klientom dwa nowe statki. W styczniu ub.r. estońskim liniom promowym Tallink przekazała prom LNG Megastar, a następnie w maju ub.r. niemiecka firma TUI odebrała Mein Schiff 6.

Zarząd Meyer Turku przekazał, że realizuje program inwestycyjny o wartości 200 mln euro. Za te pieniądze stocznia pozyska m.in. nowy dźwig typu goliath o udźwigu 1 200 ton. Firma otworzy też nowy zakład obróbki wstępnej. W planach ma budowę nowego magazynu oraz inwestycje w systemy informatyczne. Fińska spółka podkreśliła, że inwestycje są pilnie potrzebne, ponieważ nowy sprzęt musi zastąpić starzejące się maszyny. W modernizacji stoczni zarząd widzi szansę na podniesienia efektywności produkcji.

– Wykorzystamy te zyski na sfinansowanie inwestycji na dużą skalę, których pilnie potrzebujemy, żeby stworzyć ze stoczni w Turku nowoczesną fabrykę okrętów i móc szkolić nowych pracowników. Chcemy też dalej rozwijać nasz zespół konstruktorów statków – powiedział Jan Meyer, prezes fińskiej stoczni.

Na koniec 2017 r. w Meyer Turku Oy pracowało 1854 pracowników. W samym ub.r. liczebność załogi wzrosła o 296 osób.

Spółka podała w komunikacie, że ma pełny portfel zamówień do 2024 r. W związku z tym przychód będzie stale rósł, ale analizy finansowe wskazują, że zysk może nie być wyższy od tego, który spółka odnotowała w 2017 r. Saldo firmy ma jednak utrzymać się na dodatnim poziomie.

Podpis: łp