Minister Gróbarczyk cieszył się z otwarcia polskiego stanowiska, które zresztą w tym roku zajęło dwukrotnie większą powierzchnię targową. – Po raz kolejny polskie stoisko gości na największej imprezie światowej tego typu. To dla nas szczególny dzień, przede wszystkim dla ministerstwa, które od początku realizuje strategię promowania polskiego przetwórstwa rybnego za granicą. Dziękuję wszystkim Państwu, którzy pomogli w tym przedsięwzięciu – zapewniał minister.

Szef MGMiŻŚ przekonywał podczas targów, że liczy na stałą obecność reprezentacji naszego kraju w tym wydarzeniu. – Mam nadzieję że dzisiaj będziemy celebrować Polskę w Brukseli – powiedział Gróbarczyk.

Minister spotkał się z reprezentacją Polski na expo – polskimi przetwórcami i dystrybutorami. Przedstawiciele firm chwalili się swoimi produktami i informowali o zastosowanych w procesie produkcji innowacjach.

Najważniejszym punktem wydarzenia było spotkanie z unijnym komisarzem ds. środowiska i rybołówstwa, Karmenu Velli. Polityk Komisji wyraził sympatię względem polskiej części ekspozycji i rozmawiał z polskimi przedstawicielami.

Środowemu spotkaniu – w polskiej ekspozycji na targach- towarzyszyły interesujące pokazy kulinarne, które przykuwały uwagę  wszystkich odwiedzających SeafoodExpo.

***

W ramach polskiego stoiska narodowego podczas targów SeafoodExpo Global 2018 zaprezentowało się 20 firm. Pozwoliło to polskim przetwórcom na przedstawienie bogatej oferty produktów tradycyjnych i innowacyjnych.

W ostatnich latach zanotowano dynamiczny rozwój przetwórstwa ryb w Polsce. Szacuje się, że na koniec 2017 r. wartość produkcji osiągnęła prawie 11 mld zł.

Główne kierunki eksportu ryb i ich przetworów to kraje takie jak: Niemcy, Francja, Dania, Wielka Brytania czy Włochy. Polska natomiast importuje ryby i ich przetwory głównie z Norwegii, Szwecji, Danii, Niemiec, Rosji oraz Chin.