Marek Gróbarczyk - Portal Stoczniowya

W sobotę 25 maja szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej złożył wizytę w stolicy Estonii. Spotkał się tam z załogą Daru Młodzieży, który opływa świat w ramach Rejsu Niepodległości. Podczas wizyty nie zabrakło jednak akcentów gospodarczych: minister Marek Gróbarczyk spotkał się z estońską minister gospodarki i infrastruktury Kadri Simson.

W Tallinie minister Marek Gróbarczyk zapowiedział ożywienie współpracy polsko-estońskiej w zakresie gospodarki moskiej. Szef MGMiŻŚ zapowiedział m.in. uruchomienie połączenia promowego do Tallina.

– Rozpoczęliśmy niezwykle ważny etap współpracy z rządem Estonii, przede wszystkim w zakresie gospodarki morskiej – powiedział Gróbarczyk, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Podczas wizyty w Tallinie minister zapowiedział też podpisanie listu intencyjnego pomiędzy portem w stolicy Estonii oraz portami w Trójmieście. Podkreślił, że chodzi o współpracę biznesową. Chodzi m.in. o wymianę turystyczną. W ocenie Gróbarczyka, taka kooperacja pomiędzy Polską i krajami bałtyckimi nie funkcjonuje.

– W trakcie projektowania jest linia ze Świnoujścia do Kłajpedy. Myślę, że następnym krokiem będzie linia z Gdańska czy Gdynii do Tallina – powiedział Gróbarczyk. – Rozmawialiśmy dużo na temat współpracy całej branży, zaproponowaliśmy, aby sekretariat 16+1, czyli format współpracy z Chinami, miał miejsce tutaj – dodał szef resortu gospodarki morskiej.

Gróbarczyk podkreślił, że Rejs Niepodległości (w ciągu ok. 10 miesięcy żaglowiec zawinie do 22 portów w 18 krajach świata) to „chyba najlepsze uświetnienie roku niepodległości i prezentacja Polski za granicą”.

Następnym portem, do którego zawinie Dar Młodzieży na trasie Rejsu Niepodległości, będzie stolica Danii.

Podpis: tz