Fot. Marcin Koszałka

W Stoczni Remontowej Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko, który wkrótce trafi do służby w Marynarce Wojennej – poinformował resort obrony.

“W tym tygodniu na terenie Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku dokonano odbioru holownika H-3 Leszko. Tym samym w najbliższym czasie 5 jednostka tego typu trafi do służby w Marynarce Wojennej RP” – poinformował MON w środę na Twitterze.

H-3 Leszko to piąty z serii sześciu holowników zamówionych przez polską Marynarkę Wojenną w stoczni Remontowa Shipbuilding z grupy Remontowa Holding. Wcześniej oddano zamawiającemu holowniki: H-12 Semko, H-11 Bolko, H-1 Gniewko, H-2 Mieszko. W grudniu zeszłego roku zwodowano natomiast szóstą jednostkę H-13 Przemko – jej przekazanie marynarce planowane jest na wiosnę.

Jednostki projektu B860 jakim są te holowniki przeznaczone są m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego zarówno na morzu jak i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń. Mogą służyć także do podejmowania torped z wody. Holowniki mogą pracować w trudnych warunkach morskich.

Źródło: PAP