Fot. Mateusz Morawiecki/Marcin Obara /PAP

Nord Stream 2 jest projektem, który destabilizuje Europę; wzywamy Niemcy, aby z niego zrezygnowały – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Słowenii Janezem Janszą. Morawiecki zaapelował też do parlamentu o przegłosowanie regulacji dot. zasobów własnych w budżecie UE.

Morawiecki podkreślił na wspólnej konferencji, że Polska ma grono wypróbowanych sojuszników i do tego grona należy Słowenia. Wskazał na współpracę na polu gospodarczym, politycznym i ogólnoeuropejskim. – Staramy się tak kształtować wspólnie agendę europejską, aby odpowiadała ona na bieżące obawy obywateli Europy, naszych państw – Słowenii, Polski, a także na wyzwania dnia jutrzejszego – mówił szef polskiego rządu.

Nord Stream 2 to projekt, który destabilizuję Europę i zmniejsza jej bezpieczeństwo

– Jesteśmy cały czas beneficjentem netto pomocy z UE – stąd 770 mld zł dla Polski. W tym sporze ze wschodem, z niektórymi państwami trzeba podkreślić jeden element, który wciąż jest w Europie raną – to Nord Stream 2 – powiedział premier.

Premier apelował też o solidarność w kwestii Bałkanów Zachodnich. – Tutaj również toczą się rozmowy i chcemy, żeby one były kontynuowane. To jest coś, co dla dokończenia procesu integracji Unii Europejskiej, dla zapewnienia fundamentów bezpieczeństwa – także w obszarach zabezpieczenia się przed wielkimi falami migracji… My chcemy bronić kultury europejskiej. Musimy bronić kultury europejskiej – mówił premier.

Słowenia rozpoczyna 1 lipca 2021 roku prezydencję w UE.

Źródło: PAP