Arkona Morska Farma Wiatrowa / Portal Stoczniowy

W rekordowo krótkim czasie zakończyła się instalacja turbin wiatrowych na nowej morskiej farmie wiatrowej, którą na Morzu Bałtyckim budują dwa koncerny energetyczne: niemiecki E.ON oraz norweski Equinor.

Niemiecki koncern energetyczny chwali się, że instalacja 60 morskich turbin wiatrowych Siemens Gamesa (każda o mocy 6 MW) przebiegła najszybciej niż jakakolwiek podobna operacja w historii branży offshore. To zasługa specjalistycznego statku.

W budowie morskiej farmy wiatrowej Arkona brał udział Sea Challenger. To specjalistyczna jednostka to budowy konstrukcji offshore. Statek mierzy 132 m długości i 39 m szerokości i został wprowadzony do eksploatacji w 2014 roku. Dwa lata wcześniej spółka A2Sea zamówiła jednostkę w COSCO Shpyard Group. Statek został zaprojektowany specjalnie z myślą o wykorzystaniu go do budowy morskich turbin wiatrowych. Nie wiadomo, ile firma A2Sea zapłaciła za tę jednostkę, ale budowa statku siostrzanego kosztowała 155 mln dolarów. Sea Challenger może pracować na wodach o głębokości sięgającej 60 m.

Zobacz też:  Stocznia Remontowa Nauta zwodowała piąty statek w tym roku. I co dalej?

Sama firma A2Sea należy to spółka-córka duńskiej firmy GeoSea, która z kolei należy do belgijskiej grupy kapitałowej DEME. A2Sea to właściwie najsilniejszy gracz na europejskim rynku budowy morskich farm wiatrowych. Do tej pory spółka postawiła na morzach 1 600 wiatraków, a także zbudowała 400 fundamentów. W sumie firma zatrudnia 160 pracowników, z czego 70 osób stanowią załogi dwóch siostrzanych statków Sea Challenger oraz Sea Installer.

Z wykorzystaniem tego pierwszego udało się zbudować 60 morskich turbin wiatrowych w czasie krótszym niż trzy miesiące. To najszybsza instalacja tego typu konstrukcji offsore w historii morskiego biznesu wiatrowego.

Sama morska farma wiatrowa Arkona energię elektryczną produkuje już od września. Budowa farmy rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku, a wszystkie elementy inżynieryjne mają być gotowe w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Jej bazę serwisowa znajduje się w porcie Mukran na wyspie Rugia. Arkona położona jest ok. 35 kilometrów na północny wschód od wyspy, na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Całkowita moc wytwórcza morskiej farmy wiatrowej Arkona wynosi 385 MW i pozwoli na zaopatrzenie w energię elektryczną 400 niemieckich gospodarstw domowych.

Zobacz też: Odbudujemy polskie wybrzeże. Rozmowa z ministrem Markiem Gróbarczykiem. 

Po 50 proc. udziałów w morskiej farmie wiatrowej mają koncerny: niemiecki E.ON oraz norweski Equinor. Firmy te podawały, że w szczytowym momencie przy budowie farmy pracowało 600 osób, z czego większość stanowili mieszkańcy nadmorskiego landu niemieckiego Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Z kolei już po uruchomieniu farma zapewni utrzymanie 50 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, a także 100 etatów w firmach powiązanych łańcuchem dostaw.

Podpis: łp

Morskie farmy wiatrowe: więcej wiadomości na ten temat znajdziesz tutaj.