Zakończył się kolejny etap przebudowy platformy Petrobaltic  należącej do Grupy Lotos. Jednostkę przekształconą w Morskie Centrum Produkcyjne – Morską Kopalnię Ropy i Gazu – poświęcono 27 sierpnia na nabrzeżu Gdańskiej Stoczni Remontowa.  Platforma zostanie stąd przeholowana na swoje miejsce docelowe na złożu B8 na Morzu Bałtyckim.

Projekt przebudowy platformy ma historię sięgającą 2015 roku.  W październiku 2017 roku została ona przeholowana do Gdańskiej Stoczni Remontowa,  gdzie właśnie zakończone zostały prace stoczniowe.

„Przed nami „godzina prawdy” – posadowienie jednostki na złożu B8, prace na morzu, rozruchy, uruchomienie zainstalowanych na platformie systemów oraz efektywne zakończenie zagospodarowania złoża B8” – powiedział  Grzegorz Strzelczyk, prezes zarządu Lotos Petrobaltic.

Przebudowa platformy wiertniczej na Morskie Centrum Produkcyjne to duży i skomplikowany projekt. Kluczową dla całego przedsięwzięcia była operacja nasuwania i montażu na pokładzie platformy czterech potężnych modułów o wadze kilkuset ton każdy – systemu separacji ropy naftowej, systemu sprężania i eksportu gazu, systemu zatłaczania wody do złoża oraz systemu energetycznego, którego sercem jest turbogenerator wykorzystujący odseparowany gaz jako paliwo do zasilania platformy.

Kolejnym elementem był montaż podpory pod moduł mieszkalny oraz spalarki gazów, czyli flary.

Następnie kanałem portowym, przy użyciu barek, z ogromną precyzją przetransportowano moduł mieszkalny z lądowiskiem dla śmigłowców o wadze ok. 550 ton. Równie skomplikowaną operacją było posadowienie potem modułu na platformie.

Po niespełna dwóch latach intensywnych prac w zakresie kompletności mechanicznej realizowanych przez spółkę wraz ze stocznią oraz testowaniem i przygotowaniem do rozruchów systemów ogólnookrętowych i produkcyjnych, jednostka przygotowywana jest do opuszczenia Gdańskiej Stoczni Remontowa.

Dzięki przeprowadzonej weryfikacji projektu, a także stabilnej i konsekwentnej realizacji poszczególnych zadań Morskie Centrum Produkcyjne stało się nowoczesną, ekologiczną i wydajną platformą. Na projekcie pracowało jednocześnie nawet do 500 osób.

Projekt B8 dotyczy zagospodarowania złoża ropy naftowej na Morzu Bałtyckim i realizowany jest przez spółkę celową Grupy Lotos  B8 Sp. z o.o. Baltic S.K.A.  Spółka realizuje wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z wykorzystaniem platformy Lotos Petrobaltic.

Średni wolumen wydobycia w drugim kwartale 2019 roku wyniósł 3087 boe/d.

Jedynym udziałowcem złoża B8 jest Grupa Lotos. Rezerwy 2P na tym złożu szacowane są na 35,3 mln boe (w tym 91 proc. to ropa naftowa i 9 proc. gaz ziemny).

Pełna produkcja ma ruszyć w drugim kwartale 2021 roku.

Podpis   ER