Rząd Francji ogłosił kolejną aukcję dla inwestorów planujących uruchomienie morskich farm wiatrowych. Jednocześnie francuskie władze sfinalizowały negocjacje dotyczące obniżenia taryf przyznanych w pierwszych aukcjach dla morskiej energetyki wiatrowej, które przeprowadzono kilka lat temu, pisze portal gramwzielone.pl.
Paryż ogłosił aukcję dla inwestorów chcących zbudować farmy wiatrowe o łącznej mocy 500 MW, które powstaną w pobliżu Dunkierki.
Na złożenie ofert inwestorzy będą mieć cztery miesiące. Wiadomo, że udziałem w aukcji są zainteresowani potentaci sektora offshore – obok francuskich koncernów energetycznych EDF i Engie to także m.in. hiszpańska Iberdrola, szwedzki Vattenfall, norweski Equinor, portugalski EDPR, zainteresowane mają być ponadto kanadyjski deweloper Boralex oraz belgijska firma Elicio.
Może Cię zainteresować:

Polska Grupa Energetyczna: projekty offshore gotowe do 2021 roku
Tamte aukcje przeprowadzono jeszcze w latach 2012-14. Inwestorzy, którzy je wygrali, uzyskali prawo do sprzedaży energii – jak na aktualne warunki – po bardzo wysokich cenach.
Chodzi o nagrodzony w aukcji z 2012 r. i należący do hiszpańskiej Iberdroli i Eole RES projekt St-Brieuc o mocy 496 MW, a także o zgłoszone przez EDF projekty Courseulles-sur-Mer o mocy 450 MW, St-Nazaire o mocy 480 MW i Fecamp o mocy 498 MW.
Może Cię zainteresować:

Biznes liczy na miliardowe zyski z segmentu offshore. Przykład Wielkiej Brytanii
Teraz w wyniku podjętych negocjacji beneficjenci tamtych aukcji zgodzili się na obniżenie zagwarantowanych kilka lat temu cen energii z 200 EUR/MWh do 150 EUR/MWh.
Francuskie stowarzyszenie sektora morskiej energetyki wiatrowej FEE (France Energie Eoline), odnosząc się pozytywnie do finału negocjacji francuskiego rządu z inwestorami, założyło, że wpłynie to na zmniejszenie kosztów wsparcia dla tych inwestycji łącznie o około 15 mld euro.
Źródło: gramwzielone.pl